Přestože školní rok aktuálně končí, mládeže zde bude plno i přes prázdniny. Celoročně zde fungují denní zájmové kroužky, navíc se zde v létě vystřídá nejméně osm turnusů příměstských táborů.

Společnost Boxed se už už vloni zasloužila s podporou obce o záchranu mlýnského komína, kde hnízdí místní čápi, a chystá další velkou investici. K původní budově Koulova mlýna chtějí vlastníci už příští rok přistavět další křídlo, kde vznikne amfiteátr i ubytovací prostory. Komplex ponese název Otevřený mlýn.

Filmaři si opět vybrali Slaný, slavný režisér Snowborďáků Karel Janák zde točí komediální seriál.
Filmaři si opět vybrali Slaný, natáčí zde režisér Snowboarďáků Karel Janák

„Jedná se o dlouhodobý projekt, který financujeme z naší činnosti, jež se věnuje podpoře, vzdělávání i vybavování škol. Objekt mlýna s kapacitou pro zhruba 80 osob bude po rekonstrukci sloužit k tomu, abychom zde mohli realizovat různé volnočasové aktivity,“ řekl spolumajitel společnosti Luděk Heinz.

Vznikne vzdělávací centrum se sálem, dvě přednáškové místnosti a moderní workshopová místnost vybavená 3D tiskárnami, laserovými vyřezávačkami a dalším vybavením pro podporu kreativity dětí. „V rámci našich projektů se věnujeme všem dětem, tudíž i potomkům cizinců nebo žákům se specifickými vzdělávacími potřebami. Pořádáme kroužky a tábory, které jsou zaměřeny též na děti z Ukrajiny,“ připomněl Heinz.

Klubovna s ostrovním systémem

V zahradě je pro děti k užívání jurta coby klubovna. Aktuálně je v areálu usedlosti dokončována stavba venkovní dřevěné učebny. V ní bude uplatněn takzvaný ostrovní systém, který není závislý na vnějších zdrojích energie. Na střeše tak budou fotovoltaické panely, dále malá větrná elektrárna, zádrž vody a k němu malá přečerpávací elektrárna. Energii, kterou si učebna sama vyrobí, sama spotřebuje.

ČSAD MHD Kladno. Archivní foto.
Městská doprava v Kladně přechází na letní provoz. Co se od pátku změní?

„Upřednostňujeme názorný systém vzdělávání, aby děti nechápaly svět pouze tak, že vše funguje automaticky, když dám kabel do zásuvky, že jde elektřina. Chceme jim ukázat, že vždy je potřeba vykonat nějakou práci a využít energii. K tomu jim také chceme dát možnost, jak se naučit být i nezávislý. Tím, že si například sám dokáži vyrobit energii, získám pocit vlastní svobody,“ potvrdil Luděk Heinz.

Děti se v zahradě učí i dalším praktickým činnostem, mimo jiné zde pěstují ve fóliovníku třeba vlastní zeleninu.