Nedokáže si však představit, ani v případě, že by se jednou úspěšně stala nekuřačkou, aby byl uveden v platnost zákon, který by zcela odstranil kuřáky z restaurací a zábavních podniků. Podle jejího názoru již tato skutečnost hraničí s jakousi formou diskriminace a potlačováním osobní svobody člověka.
Návrh novely takzvaného protikuřáckého zákona čeká ve sněmovně už jen závěrečné hlasování. Poslanci budou rozhodovat také o tom, zda bude i v České republice platit absolutní zákaz kouření v restauracích, kavárnách, na diskotékách a v barech. Dolní komora rozhodne asi v březnu.

Původní varianta novely počítala s tím, že restaurace by do budoucna měly pro kuřáky vyhradit stavebně oddělené a řádně odvětrané prostory. Nynější úprava zákona udává provozovatelům těchto zařízení pouze povinnost někam umístit cedulku s nápisem, že jde o prostor pro nekuřáky.

Podle statistik kouří zhruba čtvrtina české populace, mezi mladými od 15 do 18 let dokonce polovina. V důsledku kouření zemře v ČR každý rok 18 tisíc lidí, kvůli pasivnímu kouření asi dva tisíce lidí. Nemoci způsobené užíváním tabáku zapříčiní v ČR ročně 18 000 úmrtí. Z toho řádově stovky (kolem 1500) zaviní pasivní kouření.

V zemích, kde platí zákaz kouření v restauracích, se zvýšila jejich návštěvnost. Odborníci předpokládají, že u nás to bude stejné. Toto potvrzuje i mnoho restaurací na Kladensku. Cukrárna Venezia, která sídlí ve Váňově ulici nedaleko hlavní třídy, se stala od 1. listopadu 2007 zcela nekuřáckou. Kuřáci odcházejí a nekuřáci příjemnou změnu vítají.

Ve většině případů jsou restaurace nekuřáckými pouze v době oběda. Ani v tomto případě však provozovatelé hostitelských zařízení nepotvrzují viditelný úbytek hostů.

Nekuřácké restaurace mají například v Irsku, Itálii, Norsku, Švédsku, ve Skotsku, Francii a na Maltě. Protikuřácké zákony v určité formě platí též ve Španělsku, Belgii, Litvě, jižní části Švýcarska a od Nového roku se k nekuřáckým zemím přidá Německo a celá Velká Británie.

Mělo by se zakázat kouření v restauracích?

Květoslav Žemlička

Já 35 let kouřím. Nedokážu si to představit. Chtějí, aby se nekouřilo a sami kouří. Je to blbost. Na příjmech z prodeje tabáku, lihovin a výnosech zábavních podniků je stát závislý. Zkrachoval by.

Radka Beranová

I když jsem nekuřák, považuji tento zákaz za naprostý nesmysl. Bohatě stačí vyhradit a oddělit místa pro kuřáky a nekuřáky. Striktní zákaz kouření v restauracích a kavárnách je až diskriminační.

Kristýna Lindová

Jsem pro zavedení zákona absolutního zákazu kouření. Všichni nekuřáci se nedobrovolně a automaticky stávají pasivními kuřáky. Jedná se zejména o děti, které jsou kouř nuceny dýchat.

Co si myslíte vy? Hlasujte v anketě.