Základním schématem jakéhokoliv obrazu z kavárenského prostředí devatenáctého století je postava sedící u stolku, sklenička či pohár s nápojem a zapálená cigareta, jejíž dým nostalgicky stoupá obrazem vzhůru. Malíři dnešních dnů by jistě zobrazili kavárenské prostředí podobně, ale jedna věc by na obraze být nemohla. Je to v posledních dnech tolik diskutovaná zapálená cigareta.

Jasno ve věci kouření či nekouření v kavárnách a restaurantech udělal prezident Václav Klaus svým podpisem novely protikuřáckého zákona. Restauratéři si podle ní budou moct vybrat, jestli bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké. Restauraci podle toho označí příslušnou nálepkou s hořící cigaretou přeškrtnutou či ve volném kruhu, pod kterým ovšem musí být tolik známý nápis Kouření škodí zdraví. Lidé hned při vstupu do restaurace tak vědí, zda vcházejí do kuřáckého či nekuřáckého prostředí. Novela zákona vstoupí v platnost prvního července příštího roku.

Nekuřáci jsou tímto kompromisem zklamaní, jelikož podle předchozí legislativní normy bylo kouření zakázáno ve všech zařízeních společného stravování, pokud neměli speciální prostory se zajištěným větráním pro milovníky cigaret. Úplným zákazem by se tak Česká republika zařadila mezi Irsko, Francii, Itálii a Turecko, kde si při kávě cigaretu rozhodně nedáte. Z úst kuřáků naopak zaznívají slova o omezování svobody.

Novela dále upravuje definice veřejných míst, kde je zakázáno kouřit, a to i vnitřních prostor úřadů. Obce mohou zakázat kouření na dětských hřištích, sportovištích, v budovách a na akcích určených dětem a mládeži. Omezuje také prodej tabákových potřeb.

Podle zapřísáhlé nekuřačky Terezy Proudičové je tato novela pouze malý krůček, ne rázná změna. „Jsem celý život odpůrkyně cigaret a kouření. Vadí mi jejich zápach v místnosti, natož když si chci v klidu vychutnat oběd. Podle mého názoru by měli tento zlozvyk zakázat všude, ať si kuřáci kouří u sebe doma a ne mě pod nos,“ řekla svůj názor Kladenskému deníku.

Stejného názoru je také důchodkyně z Kročehlav. „Všichni mí přátelé a kamarádi už jsou po smrti, většinu skolila rakovina. Samozřejmě to byli všechno kuřáci. Naše společnost dává dětem špatný příklad,“ zavzpomínala žena.

A jak situaci vidí provozovatelé kaváren a restaurací v Kladně? „V této době je naše restaurace kuřácká, s odděleným nekuřáckým salonkem. V čase oběda se situace obrací a na tři hodiny se u nás nekouří a salonek je jediný kuřácký. Do budoucna počítáme se stávající variantou, tedy kuřácká restaurace a oddělený nekuřácký salonek. Máme neblahé zkušenosti z minosti, kdy jsme zkoušeli zrušit kouření úplně a kdy nám hosté nám odcházeli v hojném počtu,“ informoval provozní restaurantu Korzo EverGreen Pavel Voráček.