Pětatřicetimetrová rozhledna byla postavena v roce 1930 z iniciativy Klubu českých turistů. Před 75 lety byla přebudována na restauraci. Jak potvrdil realitní makléř Petr Janíček, novým vlastníkem je zavedená stavební společnost, která Kožovku získala za 7,5 milionu korun od Družstva Jednota Kladno. "Vlastníci nejsou Kladeňáci, nicméně podle makléře chtějí původní účel Kožovky zachovat,“ sdělil makléř.

Zda se podnikatelský záměr novým majitelům podaří uskutečnit, ukáže čas. „Zájemci se při koupi objektu zajímali o historii rozhledny a hovořili o tom, že by Kožovku rádi uvedli do provozu už někdy v březnu příštího roku,“ dodal Janíček. Na veži má několik společností umístěné vysílače, zisk pro majitele nemovistosti je tím pádem okolo 300 tisíc ročně.

Demolice ruiny hotelu La Park v Kladně.
La Park byl srovnán se zemí. Na jeho místě by časem mohl vyrůst dům pro seniory

Kladeňáci nyní už jen pevně doufají, že rozhlednu na okraji příměstských lesů nepotká stejný osud jako například někdejší hotel La Park, jenž poslední majitelé nechali zchátrat. O záchranu lukrativního místa se nově pokouší město, které ruinu La Parku před nedávnem koupilo a provádí demolici. Výhledově by zde měl podle vítězného sourtěžního návrhu mladých architektů vzniknout domov pro seniory.

Táborníci na Kožovce neuspěli

V zachování původního účelu Kožovky doufají i kladenští táborníci z odílu Pand a Lvíčat, kteří nedávno projevili zájem o pronájem klubovny právě na rozhledně. Kvůli tomu, že byl už ale objekt v té době na prodej, ze záměru sešlo. "Bylo by se nám tam určitě líbilo, je to na okraji Kladna a v přírodě, zkrátka ideální místo, ale nepodařilo se," řekl nedávno jmenovaný náčelník Josef Vybíral (Asterix) T. K. Mary – M Kladno Česká tábornická unie (klub se po sametové revoluci transformoval z původní 9. pionýrské organizace).

„Naše dva oddíly Pandy a Lvíčata fungují 33 let a máme 99 členů. Dosud sídlíme v pronájmu na základně rybářů u Turyňského rybníka na Záplavách a druhou klubovnu užíváme v Rozdělově. Rádi bychom našli jiné působiště pokud možno pod jednou střechou," vysvětlil náčelník. Organizaci podporuje jak ministerstvo školství, tak město Kladno a několik dalších subjektů. "Pomocnou ruku nám nyní podává i Středočeský kraj a na podporu klubovny bude založena i finanční sbírka s transparentním účtem,“ upřesnil Josef Vybíral (Asterix).

Výstava v bývalé libušínské hasičárně připomněla 85. výročí vzniku tamního skautského střediska.
Skauti v Libušíně slaví 85 let. Členskou základnu mají početnější než kdysi

S hledáním vhodné klubovny pro oba oddíly pod jednou střechou pomáhá i kladenská radnice. „S náčelníkem Vybíralem jsme v kontaktu a snažíme se za město najít vhodný prostor,“ uzavřel náměstek kladenského primátora František Bureš (ANO).