O přesunu třetí části, čili Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, jednali v pátek na Magistrátu města Kladna ministr vnitra Radek John a primátor Dan Jiránek.

V současné době sídlí policejní ředitelství pod vedením Václava Kučery v Praze-Zbraslavi. Jeho přesunutí do Kladna by znamenalo nejen úsporu státní energie, ale také zvýšení nabídky pracovních míst a bezpečnosti ve městě.

Město je navíc ochotno přispět částí peněz na případné sídlo policie, což Radek John v době šetření vítá. „Bude to dlouhá cesta. Nabízí se zde řada variant směn a prodejů. V Kladně má ministerstvo vnitra pozemky, na nichž by se dalo stavět. Některé se nacházejí u nádraží, padla také varianta jednoho hotelu,“ popsal možné řešení ministr.

Podle jeho slov je nutné vymyslet, jak čerpat z evropských peněz. „Česká republika skutečně nemá na investici v řádu půl až tři čtvrtě miliardy korun finance. Ovšem myšlenka, že by Kladno mělo krajské ředitelství policie, je oboustranně vítána,“ doplnil John.

Co se týče časového horizontu, jedná se prý o jedno volební období. „Ať si slízne smetanu kdo chce, ale Kladno by si krajské ředitelství zasloužilo a uděláme všechno pro to, abychom se ho zde pokusili zbudovat,“ shrnul ministr výsledky schůzky.

Jak řekl Kladenskému deníku primátor Dan Jiránek, snahy o přesídlení krajské policie do Kladna tu již byly. „Stáli jsme už téměř před cílem, kdy vláda navrhla změnu umístění ředitelství, ale při druhém čtení tento návrh neprošel. Čili po změně vedení ministerstva to zkoušíme znovu,“ vysvětlil Jiránek.

Vedení města již prý část prostředků vyčlenilo z integrovaného programu rozvoje města. „Určitě to nemůže stačit, jelikož potřeby policie jsou větší, ale nějaký základ by se z toho jistě udělat dal,“ dodal primátor.

Do tří týdnů by magistrát měl dostat zprávu informující o pozemcích na území Kladna ve vlastnictví ministerstva. Podle toho se následně rozšíří nebo zúží nabídka možností, poté bude moci začít jednání o konkrétních místech.

Kladno ovšem není jediné středočeské město ucházející se o sídlo krajské policie. „Samozřejmě jsou nějaké řevnivosti mezi městy, ale nabídka Kladna získává včetně vstřícného zacházení mnoho bodů,“ prozradil ministr John.