I přes uplakané a chladné počasí byl o sobotní koňský trh zájem. Slovo trh zrovna nevystihuje akci konanou na louce, kde zanedlouho vypukne už tradiční boj o tvrz. Koně se zde nehandlovali, i když několik jich bylo označeno cedulkou – na prodej. Šlo spíše o přehlídku plemen koní, o preventivní opatření v chovu a péči o chrup koní s přednáškou MVDr. Švehlové, jak vybrat správné sedlo poradil Jan Hauzer a odborník Jindřich Müller pohovořil na téma reprodukce koní. „O názvu naší akce jsme dlouho diskutovali a musíme ho přehodnotit. Asi příští rok změní,“ řekl starosta Královic Luděk Šofr a dodal: „Pět kilometrů od Slaného se připravuje cyklostezka údolím Bakovského potoka.

Hodně tam jezdí lidé na kolech, ale i na koních, o víkendu tam bývá uvázáno až deset koní a to je poměrně dost. My chceme vybudovat ještě tu část, kde bude pět chat s přístřešky pro koně, s možností ubytování se vším zázemím. V květnu kolaudujeme jedenapůlhektarový rybník s další možností vyžití. Hodně se chceme věnovat dětem. Je důležité je něčím zabavit, a proč ne koňmi? Vždyť vysedávají jen u počítačů a to je mor,“ posteskl si Luděk Šofr. Organizátoři koňského dne – otec projektu kovář Zbyněk Jelínek s manželkou Monikou z Lysovic, Markéta Beránková a Kateřina Pokorná se snažili, aby se bavili lidé všech generací.

Děti neodmítly svezení na ponících, pro dospělé zahrála country kapela, ale hlavním cílem byly odborné přednášky a diskuse s lidmi, kteří mají dlouholeté zkušenosti v chovu koní. Martina Kafková s kobylkou Čůzou z Bakova a Jana Přikrylová z Jedomělic s dvacetiletým Ximem přijely koňmo patnáct kilometrů. Podle jejich slov bylo počasí ideální, koně se nepotili. Andrea Slavíková ze Slaného musela pořád chlácholit svého devítiletého amerického klusáka. Don Valentino neustále v mobilních stájích řehtal a dožadoval se po dlouhém čekání předvést se v plné kráse.

Markéta Beránková se přiznala, že přípravy byly dlouhodobé a nebylo jednoduché zajistit vystavovatele, přednášející, postavit stany pro diváky a vybudovat mobilní stáje. Z vystavovaných koní stojí za zmínku plnokrevník Nikom, který vyběhal na dráze přes milion korun, španělští hřebci nebo malý plemeník Piko, vítěz mnoha přehlídek. A z čeho mají Královičtí radost? „Je to tisíc dvě stě kilometrů zpevněných stezek po Středočeském kraji. Samozřejmě, že část jsem na svém Mazánkovi projel, ale jak to bývá, nemám moc času, avšak jezdím,“ svěřil se starosta Královic Luděk Šofr.

Autor: Břetislav Kostka