Nakonec přece jenom pár desítek diváků obklopilo vymezený prostor pro bitvu. „Je to špatně. Mělo přijet zhruba dvě stě vojáků a včera postupně volali a účast odříkávali. Nikomu se nechtělo v dešti stavět tábor a ještě bojovat. Za všechno může počasí,“ uvedl starosta Královic Luděk Šofr.

„Naše louka je dost často plná nějakých atrakcí. Uvažujeme, že v její zadní části bude sportovní areál a přírodní koupaliště. Začít stavět by se mělo už v příštím roce. Na to se musíme pořádně připravit. Chtěl bych na takovou akci pozvat prezidenta republiky,“ svěřil se trošku zklamaný starosta.

Ohromující výstřely z děl oznamovaly začátek boje. Scénář tentokráte napsal Petr Fantyš z pražské skupiny Rotyka. „Děj se jmenuje Dobývání Královické tvrze aneb Návrat Franze von Hrdlořeze. Za vlády krále Vladislava Jagelonského je mocenský boj mezi šlechtou a měšťany. V této oblasti docházelo v roce 1502 mezi oběma stranami k rozepři ohledně peněz. Místní měšťané dodávali ječmen do pivovaru v Novém Strašecí. Přijdou Slánští, ti je přemluví a oni tedy dávají obilí do Slaného. Samozřejmě Novému Strašecí to vadí. Obě města vyšlou do Královic vojáky a ti se po půlhodině vzájemně pobijí,“ nastínil bitvu zhruba tří desítek vojáků Fantyš.

Boj muže proti muži byl nelítostný a závěrečný potlesk takový, že skupinky pro velký úspěch souboj opakovaly. A počasí? Nakonec šedivé těžké mraky vodu neutrousily. Autor: Břetislav Kostka