„Kdysi v Královicích tvrz stávala. Známe místo, kde se nacházela. Víme to na základě historických pramenů, stejně jako že byla kdysi vypálena a pak zanikla,“ zabrousil do minulosti starosta obce Luděk Šofr. Když nastoupil do funkce, přemýšlel, jak oživit kulturní život Královic. „Napadlo mě, že bychom tu mohli postavit kulisy a divákům dobývání zdejší tvrze předvést,“ vzpomíná. Uskutečnil se první ročník, z něhož se postupně vyvinula nová tradice.

„Po vzoru bitvy v Libušíně jsme se rozhodli postavit tvrz dřevěnou v sousedství mlýna, který jí dotváří zajímavou kulisu. Pozvali jsme si odborníka z Ateliérů Barrandov, který nám tvrz barevně vyobrazil na sololitovou desku. Tou jsme při prvním ročníku obdarovali prezidenta Václava Klause, který přijal naše pozvání. Zároveň jsme mu udělili i čestné občanství Královic. Jsme hrdi na to, že ho přijal, neboť prý zpravidla udělování čestných občanství odmítá,“ uvedl starosta.

První ročník akce byl úspěšný. Následovalo dalších pět. Dnes se koná sedmý. společně s obcí je jeho spolupořadatelem sdružení skupin historického šermu Česká korouhev. Její prezident Pavel Krejčí prozradil o nadcházejícím ročníku dobývání Královické tvrze několik zajímavostí.

„Letos chceme celou akci kostýmově dobře ošetřit. Chybět nebudou bojové akce na koních, dobové tržiště nebo rytířské souboje. Hlavní představení ale nebude pojato jako velká bitva, nýbrž jako obléhání tvrze loupeživými rytíři,“ nastínil Krejčí.

Lapkové podle jeho slov budou po majiteli panství požadovat výkupné a výpalné, chybět nebude ani mučení vyslaného posla. A jak to všechno dopadne? to můžete na vlastní oči spatřit v sobotu v Královicích.

Program:
11.00 - Lukostřelba pro děti, ukázka výcviku dravců.
13.00 – Slavnostní průvod obcí, skupina historického šermu a Jezdecké centrum Údolí Bakovského potoka.
14.00 – Dobývání Královické tvrze.
20.00 – Pouťová zábava, hraje skupina Krystal.
V programu vystoupí country kapela Tri Duby.
Pouťové atrakce, dobová tržnice, občerstvení.