Ředitel oblastního spolku Českého červeného kříže Kladno Jan Protivinský připomněl, že dárci jsou oceňování několikrát ročně. Sto dvacet odběrů je přitom skutečně vysokou metou, jíž tentokrát dosáhli dva dárci. Za osmdesát odběrů bylo tentokrát oceněno pětadvacet dárců.

„Jde o součet všech dárců, kteří tohoto počtu dosáhli za celý loňský rok na kladenské transfúzní stanici. Všem patří naše obrovské poděkování, protože jde o činnost pravidelnou a dlouhodobou,“ řekl Protivinský a připomněl, že všichni dárci musí dodržovat stanovená pravidla, aby mohli být trvale součástí registru a kladenská krevní banka tak měla stálý přísun potřebného biologického materiálu.

Odpadní jímky v Honicích jsou pro ptáky nebezpečnou pastí, koryto je hrozbou i pro děti.
Past mezi poli. Odpadní jímky v Honicích mohou být pro ptáky nebezpečné

Dárci převzali vyznamenání z rukou Jana Protivinského, náměstka primátora Roberta Bezděka, předsedkyně výkonné rady oblastního spolku Českého červeného kříže Anežky Černé a dalších členů kladenského spolku Františka Sováka a Hany Hanzlíkové. Tradičně se slavnostního dekorování zúčastnili také zástupci pojišťoven.

Jako poděkování obdrželi ocenění dárci krve také květinu a drobné dárky. Slavnostní chvíli doprovodilo vážnou hudbou komorní trio.

Hematologicko-transfúzní oddělení kladenské nemocnice provede za rok zhruba 8500 odběrů, dárcovství krve tam probíhá už přes 60 let. Odebírána je plná krev, která se dále zpracovává na jednotlivé krevní složky - červené krvinky, krevní destičky a plazmu. Jeden odběr vydá 450 mililitrů plné krve.