V registru dárců kladenské stanice, jež má v kompetenci i Slánsko a Rakovník, je v současnosti asi čtyři a půl tisíce lidí.
„Lze říci, že krve nyní máme dostatek. Jsem především ráda, že se nám v posledních letech podařilo omladit věkovou strukturu dárců. Jednu dobu jsem měla pocit, že pouze stárnou, ale teď k nám přichází dvacet až třicet nových měsíčně. Většinou s někým, kdo už chodí darovat déle,“ uvedla primářka oddělení Lenka Bartošová.

Podmínky pro dárcovství totiž nejsou nijak složité. Krev si může nechat odebrat každý, kdo dovršil plnoletost, je české národnosti a je zdravý. „Darovat už mohou i cizinci, ale za podmínky, že v tuzemsku pobývají déle než rok a jsou zdravotně pojištěni. Přesto, že je to poměrně jednoduché, mohou nastat i komplikace, pro které musí být dárcovství dočasně nebo trvale přerušeno. To zejména po prodělání infekčního onemocnění,“ sdělila Bartošová s tím, že dočasné přerušení může způsobit například hospitalizace v posledním půl roce, kojení, těhotenství nebo piercing a tetování, jež si jeho majitel ve stejné době nechal udělat mimo zdravotnické zařízení.

Statistiky ukazují, že nejméně je lidí s krevní skupinou AB. Podle primářky je však vždy nejvzácnější právě ta, která je potřeba. „Domnívám se, že v transfuzních stanicích zákon schválnosti funguje více než jinde. Vždy se totiž nedostává té krve, kterou potřebujeme,“ řekla.

Přesto, že nejlepší je vždy transfuze stejné skupiny jakou má pacient, při nejzávažnějších případech ji může zastoupit i jiná s označením 0–. „Tuto krev můžeme použít, protože nemá žádné specifické znaky, ale snažíme se tomu vyhnout,“ dodala.

Oproti minulých dobám už také není nutné, aby každý svou skupinu znal. Lékař si ji před každou transfuzí nebo odběrem zjistí sám.

Studenti z učiliště v Dubí darovali poprvé

Studenti Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Kladně–Dubí dochází darovat krev pravidelně před koncem školního roku. Stejně tak tomu bylo i včera ráno, kdy za doprovodu ředitele školy Jiřího Růžka dorazili čtyři z nich do místní nemocnice.

„Vzhledem k tomu, že já sám chodím darovat krev, asi před osmi lety jsem žákům navrhl, jestli by se také nechtěli připojit. Tehdy se naše zařízení zúčastnilo soutěže v dárcovství mezi školami a od té doby je to tradice. Každoročně sem přivedeme asi deset až patnáct dětí z posledního ročníku, kterým již bylo osmnáct let,“ uvedl ředitel s tím, že studenti jsou rozděleni zhruba do tří skupin a poslední přijdou příští týden.

Jedním z dobrovolníků při včerejším darování byla i jediná studentka školy – Zuzana Churánková. Stejně jako ona i její spolužáci navštívili he–matologicko–transfuzní oddělení poprvé. „Z jehel strach nemám, takže to nebyl problém. Spíš jsem asi málo pila, protože mi sestra nemohla najít žílu,“ řekla dívka.

„Taky jsem byl na odběru poprvé a na to, že mi chybělo půl litru krve, jsem se cítil docela dobře,“ poznamenal její spolužák Mirek Jansa. Jeho slova potvrdili i ostatní. „Všichni jsme se přihlásili dobrovolně. Myslím, že se sem ještě vrátím. Docela mě překvapilo, jak je to rychlé,“ dodal s úsměvem Lukáš Kanalas.