,,Jako kluk jsem ke strýci jezdíval pravidelně na prázdniny. Právě on u mě probudil zájem o vojenská opevnění, ježjsou právě pro Orlické hory charakteristická,“ uvádí Krinke, který je dnes opravdovým a i zarputilým nadšencem pro rekonstrukci někdejších bunkrů, takzvaných řopíků, a zároven i zakladatelem občanského sdružení Vojenského skanzenu - První stálá expozice VOP ve Smečně.

Zrod dnes skvěle vybaveného skanzenu nebyl zrovna snadný. ,,Začínali jsme tím, že jsme s manželkou obnovili někdejší bunkr předválečného opevnění z roku 1937, který byl za nacistické okupace zalit betonem a zasypán kamením. Pomocí velké elektrické sbíječky byl uveden do původního stavu. Tato práce byla náročná a trvala celých pět let,“ říká Krinke.

Skanzen ve Smečně vznikal postupně, když se podařilo k zrekonstruovanému bunkru přidat někdejší populární tank T-34, jenž patřil k nejlepším pancéřovým strojům druhé světové války, poté i protitankový kanon.

Protože byly oba volně přístupné a nezajištěné exponáty ničeny vandaly, prodal Jan Krinke T-34 do soukromého vojenského muzea ve Zruči u Plzně.
Současný skanzen vypadá zcela jinak. Je oplocený a v jeho objektu se nachází 18 kusů vojenské techniky, převážně vozidel. Stroje, které mají připomínat druhou světovou válku a nacistickou okupaci, však pochází převážně ze 60. let minulého století.

,,Většinou jsme je získali za působení někdejšího ministra obrany Jaroslava Tvrdíka, který byl působení našeho skanzenu příznivě nakloněn,“ vzpomíná Krinke.

V současné ekonomicky nepříznivé době není další rozšíření skanzenu plánováno. Musel by se najít sponzor, jenž by zdejší občanské sdružení finančně podpořil. Přesto má smečenský vojenský skanzen úroveň a je hojně navštěvován veřejností. Otevřen pro návštěvníky je od začátku května do konce října, vždy v sobotu a neděli od 10 do 13 a odpoledne od 14 do 18 hodin. K mimořádnému otevření je připraven i pro občasné zájezdy.

V poslední době se staly specialitou skanzenu takzvané tankové dny, které se konají vždy v první polovině září. Letos se uskutečnil už jejich čtvrtý ročník. Akci pořádají různé kluby vojenských historických vozidel, kterým Jan Krinke poskytuje pozemek i pojízdnou část techniky svého skanzenu.

Autor: Luboš Hora