Kavárna Bez konce, kterou s velkým odhodláním otevíral v roce 2009 za přítomnosti Deníku zakladatel občanského sdružení Etincelle Jakub Knězů, dává svým příznivcům sbohem. Místní i přespolní návštěvníci podniku tím ztrácejí jedinečné komunitní místo k setkávání, kde si mohli vychutnat kávu nebo oběd, konaly se tam i svatební hostiny a zajímavé přednášky.

Bez konce byla první kavárnou svého druhu na Kladensku a zároveň první kavárnou sdružení. „Kavárnu jsme uzavřeli s opravdovým smutkem a těžkým rozhodováním. Bojovali jsme, snažili se vymýšlet nové věci, ale zákazníků jsme tu prostě měli málo, na provoz této pobočky jsme museli doplácet z tržeb jiných našich kaváren a bister. Nemyslím, že za všechno může jen covid, zdražení a nejistota," vysvětluje zánik podniku Knězů.

Sdružení pod vedením Jakuba Knězů provozuje nyní deset kaváren a bister nebo prádelnu v Praze, farmu v Ledcích, na Šumavě pražírnu kávy a další provozy v Kladně, kterým se daří - bistro ve střední zdravotnické škole a nově ve sportovním gymnáziu, tři pekařství U Dvou rohlíků, pekárnu v Kročehlavech a nově i výrobnu čerstvých těstovin, které můžete znát pod značkou Pasta Fidli. Ve všech těchto provozovnách pracují na pomocných pozicích lidé se zdravotním postižením.

Začátky s kávou za devatenáct korun

Knězů vzpomíná na začátky kavárny Bez konce před čtrnácti lety: „Doba byla tehdy úplně jiná. Neznali jsme spoustu věcí z gastronomie a ze sociálního podnikání. Design kavárny jsme tak nějak odhadli s kolegyní Darinou Černou. Logo nám poslal kamarád, který se odstěhoval na Kapverdské ostrovy. Tréninkových kaváren bylo po republice opravdu jen pár. Nefrčel espresso tonic, avokádový chlebíček ani cokoli řemeslného. Všichni chtěli pít piccolo. A kafe jsme tehdy prodávali, tuším, za 19 korun. Teď už při přípravě našich kaváren spolupracujeme s architekty, máme svoji marketingovou ředitelku, vymýšlíme nové produkty, sledujeme trendy.“

V kavárně podle vzpomínek ředitele pracovala spousta skvělých lidí, ať už na pozicích pracovních asistentů, nebo pomocných baristů. „Nelze nevzpomenout především na Pavla Čápa a na Káju Vaníčka. Pavla, který odmítal v létě nosit boty přes upozornění na rizika takového počínání a věnoval se pěstování na kavárenské zahradě. Káju, který si posunul prstem brýle na nose a usmál se. Ti pro mě představují kavárnu. Děkuju ale všem. Všem, kteří zanechali v kavárně kus sebe. I zákazníkům, kteří nám byli věrni. Měl jsem rád, když kavárna dýchala. Když se o pauze víkendového představení pohádky o Cipískovi vyrojila z hlediště kupa dětí, která se drala do fronty na linecké srdíčko a džusík,“ napsal Jakub Knězů.

Mezi návštěvníky, kterým se bude po kavárně Bez konce stýskat, patří i členové spolku Halda Kladno. Mívali tam řadu setkání nebo přednášek. „Stejně jako ostatní veřejnost jsme se i my dozvěděli z facebooku, že kavárna končí. Velmi nás to mrzí, protože jsme zde nacházeli potřebný azyl pro konání našich přednášek a spoustu projektů, což vycházelo z iniciativy kavárny," uvedl předseda spolku Roman Hájek, jenž se zabývá historií města Kladna, pořádá historické vycházky a vydává řadu publikací.

Co je Etincelle

Skupina sociálních podniků Etincelle zaměstnává téměř 200 lidí se zdravotním hendikepem, zejména mentálním. Provozuje kavárny a bistra, vlastní řemeslnou pekárnu a několik prodejen pekařství. Také má farmu, kde jsou chovány ovce, slepice a prasata, pěstovány zelenina a bylinky. Skupina provozuje rovněž prádelnu, uklízí zeleň a veřejná prostranství. Skupina Etincelle patří mezi nejvýznamnější zaměstnavatele lidí se zdravotním hendikepem v Česku. Je držitelem ocenění EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2018.

​​