V květnu a červnu byly odstraněny odpady z okrajů nádrže za zhruba 100 tisíc korun. „Zároveň proběhlo výběrové řízení a byla vybrána firma, která provede vlastní odbahnění rybníka, a to už tento měsíc,“ potvrdila mluvčí města Kladna Kateřina Přibylová.

Jak řekl Lukáš Kudlata rybářský hospodář z místní organizace Českého rybářského svazu v Kladně, při jarním vypouštění vylovili z rybníka 280 kilogramů ryb, kde měli zastoupení kapři, cejni, amuři, úhoři, candáti a bílá ryba. „Všechny ryby jsme převezli na Záplavy do Turyňského rybníka. Až bude nádrž v Kročehlavech vyčištěna a napuštěna, vrátí se do něj i násada,“ dodal Kudlata.

Když vše půjde podle plánu, do rybníka by se voda i ryby mohly vrátit ještě letos. Upraveno bude i okolí. Rybník je příjemným místem k odpočinku nejen pro rybáře. Nezřídka si ho ale kolemjdoucí pletou s popelnicí. Na dně se kvůli tomu při vypouštění našlo několik nákupních košíků, torza počítačů, lavička, plechovky od nápojů, stejně jako skleněné láhve, obaly od potravin, boty, kancelářská židle, pneumatiky, řídítka z jízdního kola, sportovní náčiní a dokonce i digitální fotoaparát. Ten ale patrně skončil pod vodou spíše omylem.

close Kročehlavský rybník je aktuálně bez vody, v červenci bude vybagrováno bahno. info Zdroj: Deník/Kateřina Nič Husárová zoom_in Kročehlavský rybník je aktuálně bez vody, v červenci bude vybagrováno bahno.

Část nepořádku už byla odvezena, další odpadky vyvezou s bahnem. Rybník ale v minulosti vydal nejednou i hrozivý nález, jelikož zde utonulo několik lidí. Naposledy zde zasahovala policie při utonutí muže počátkem listopadu před devíti lety.

Podle jednoho ze svědků se tělo ve vodě nacházelo několik dní. "Chodím tu pravidelně venčit svého psa. Původně jsem myslel, že po hladině pluje černý pytel s odpadky. Jelikož sem často nepřizpůsobiví obyvatelé hází nepořádek a každou chvíli tu něco plave. Navíc se údajný pytel pohyboval daleko od břehu, čili nikdo nemohl tušit, že je to lidské tělo," uvedl tehdy pro Deník Tomáš Chramosta, který bydlí hned u rybníčku.

Jak později potvrdili kriminalisté, jednalo se o jedenašedesátiletého muže, kterého rodina pohřešovala od pátku a když ani v pondělí nedorazil do práce, jeho mobil byl nedostupný a auto zaparkované před domem, rozjelo se pátrání. Podle svědků byl naposledy viděn v pátek v noci před událostí ve velmi podnapilém stavu v Hotelu Kladno. Nařízená pitva tehdy cizí zavinění neprokázala.