Přijel kmotr z Poličky, přivezl nám kuličky. Červené, zelené, hliněné i skleněné. Pro Kačku do sáčku, pro Aničku do pytlíčku, pro kluky do ruky.

Dávno tomu již co jsme čítávali tyto milé veršíky Františka Hrubína a spousta vody utekla od doby, kdy jsme ve třídě za lavicí vytvářeli důlek po chybějící parketě, abychom do zvonění stihli alespoň jednu hru.

Proto, aby i současníci z Kladenska mohli okusit kouzlo jedné nejstarší z her na světě, iniciovali manželé Jaroslav a Zdenka Zachovi v Srbech dětský kuličkový turnaj.

„I přes nepřízeň počasí se při prvním klání již 28. září sešlo celkem 19 dětí, které za podpory svých rodičů zdárně soutěžily ve dvou věkových kategoriích. Pro účastníky bylo připraveno plno hezkých cen včetně diplomů a medailí, ze kterých měli všechni očividnou radost,“ řekla Zdeňka Zachová.

Celkem bylo odehráno 60 zápasů a stupně vítězů obsadily tyto děti: Kategorie do 8 let – Dan Feri, Natálka Chloupková, Nikola Jelínková. Kategorie nad 9 let – Petr Sak, Radka Denerová, Denisa Jelínková.

Kuličky hrají ale nejenom děti, ale i dospělí. O týden později, 3. října, se uskutečnil turnaj pro dospělé, včetně juniorů. Do Srb se sjelo tentokrát celkem 45 hráčů registrovaných v českém kuličkovém svazu, přijeli ale i lidé z okolí. Boje o postup do pavouka pro 32 hráčů začaly v osmi skupinách, odkud postupovali čtyři nejlepší.

Ostatní nepřišli zkrátka, hráli dohrávky o umístění (každý hráč hraje s 10 kuličkami a snaží se nejpřesnějším cvrnkáním dle pravidel dostat své kuličky do důlku, aby vyhrál set). Po velmi krásných bojích v úžasné atmosféře se nejlepšími stali junioři: Jakub Šlamiar, Praha, Denisa Jelínková, Srby, Ondřej Klos, Srby.

Dospělí: Martin Dostál, Jiří Pavlů a Marta Völfelová, všichni z Prahy. Nejlepší hráčkou okresu v kategorii dospělých se stala toho dne pořadatelka Zdeňka Zachová, která skončila dvanáctá.

Podle svých slov je velice ráda, že se podařilo vzkřísit kuličky i na Kladensku. „Manžel je jezdil hrát vždycky do Rakovníka. U nás na Kladensku taková aktivita chyběla, tak jsme s tím začali svépomocí a jsem ráda, že to lidi baví,“ doplnila pořadatelka.

Srbečtí a další soutěžící mají na kontě čerstvé vítěze ještě i z nedělního open turnaje 10. října. Sešlo se 42 hráčů, včetně juniorů. Vítězem mezi dospělými se stal Jaroslav Zach ze Srb.

Druhé místo obsadil Miroslav Tlustý z Rakovníka a třetí Vladimír Hobža z Prahy. V juniorech vynikli místní: 1. Denisa Jelínková, 2. Zdeněk Feri , 3. Dan Feri.