Zatímco někteří odborníci letošní rok v celorepublikovém měřítku hodnotí jako největší řádění kůrovce srovnatelné s první polovinou 90. let, lesy Kladenska jsou na tom oproti uplynulým rokům lépe.

„Kdybych měl porovnat předešlá leta, stav kůrovce na Kladensku není tak závažný. Oproti loňsku je mnohem nižší, to jsme nevěděli, kam dřív skočit,“ uvedl Josef Dvořák, který má kontrolu kůrovce na Kladensku na starosti.

„V revíru Velká Dobrá jsme letos umístili 150 lapačů a při poslední kontrole, již provádíme každý desátý den v sezoně, jsme jich tu objevili jen padesát. Přitom před třemi lety to bylo třikrát tolik,“ řekl Dvořák.

Podle jeho slov je to způsobeno především vlhkým počasím, které broukovi nesvědčí. „Když poprchává, stromy se zalévají a tvoří se v nich více pryskyřice, což kůrovci znemožňuje se dřevem prokousat,“ sdělil kontrolor.

Lapače rozmístěné v lesích jsou účinné na všechny druhy tohoto parazitního brouka. Jsou napouštěny feromony, jež lákají samečky. Kromě kůrovců o ně ale projevují zájem i vandalové. „Naposledy jsem našel jeden úplně rozbitý na Lapáku a u garáží ČSAD,“ postěžoval si Dvořák.

V názorech na hubení kůrovce se v poslední době odborníci střetávají, ale Josef Dvořák má zcela jasno. „Jednoznačně hubit, myslím si, že je naprosto hloupé, myslet si, že si stromy poradí samy,“ upozornil.

Kůrovci se vyskytují obecně po celém světě a spolu s dřevokaznými houbami zničí ročně miliony stromů. V lesním hospodářství patří k nejznámějším škůdcům lýkožrout smrkový.