V červenci před dvěma lety vstoupila v platnost vyhláška ministerstva životního prostředí, na jejímž základě byla vyhlášena národní přírodní památka Bílichovské údolí. Současně byly stanoveny bližší ochranné podmínky této části Slánska.

Hlavním důvodem zvláštní ochrany je zachování biotopu a populace ohrožené kýchavice černé (Veratrum nigrum), patřící mezi nejvzácnější rostlinný druh našeho regionu. Tato statná vytrvalá bylina kvetoucí právě v červenci a srpnu dV červenci před dvěma lety vstoupila v platnost vyhláška ministerstva životního prostředí, na jejímž základě byla vyhlášena národní přírodní památka Bílichovské údolí. Současně byly stanoveny bližší ochranné podmínky této části Slánska.

Hlavním důvodem zvláštní ochrany je zachování biotopu a populace ohrožené kýchavice černé (Veratrum nigrum), patřící mezi nejvzácnější rostlinný druh našeho regionu. Tato statná vytrvalá bylina kvetoucí právě v červenci a srpnu dosahuje výšky od 60 do 150 centimetrů, má velké vejčité listy a laty hnědonachových až černě purpurových květů. Roste právě v rezervaci Bílichovského údolí, je zde chráněna státem již od roku 1929, stejně tak v lokalitě Na Pilavě. Další vzácné rostliny ze společenstva slatin se vyskytují nedaleko Bílichova, a to v místech takzvaného Cikánského dolíku. Pro svoji jedinečnost si květ kýchavice černé zvolili jako svůj symbol do nového erbu a praporu obce občané Bílichova.

Dosahuje výšky od 60 do 150 centimetrů, má velké vejčité listy a laty hnědonachových až černě purpurových květů. Roste právě v rezervaci Bílichovského údolí, je zde chráněna státem již od roku 1929, stejně tak v lokalitě Na Pilavě. Další vzácné rostliny ze společenstva slatin se vyskytují nedaleko Bílichova, a to v místech takzvaného Cikánského dolíku. Pro svoji jedinečnost si květ kýchavice černé zvolili jako svůj symbol do nového erbu a praporu obce občané Bílichova.

Autor: Hana Tichá