Smutný pohled zasklený slzami. Jindy silný a rozhodný hlas se poněkud chvěje. Pes poslouchá na slovo, ale cítí, že něco není v pořádku. Pán není klidný jako obvykle. I přesto huňáč poslušně naskakuje do auta tak, jak to dělali pokaždé, když vyráželi do akce chytat lumpy.

Proč ho jeho dvounožec hladí více než jindy, nedělá legraci, nepřetahuje se o míček a nenásleduje do vozu, jak je zvykem, nechápe. Jejich pohledy se setkávají už jen přes okénko. Je to naposled. Pes nechápe a neví. Velitel se mu vzdaluje. Je to stejný muž, který si ví jindy se vším rady. Nyní je v koncích. Tohle se zkrátka jen tak vydýchat nedá.

Kvůli škrtům v řadách policie musí v největším středočeském městě po letech skončit oddělení služební kynologie. Psi budou postupně rozvezeni na jiná místa v kraji. Oproti Kladnu je prý například služebna v Domašíně na Benešovsku o poznání modernější a prý vhodnější než Kladno. Kladenští kynologové to ale jen stěží akceptují.

„Naše oddělení bylo dosud plně funkční a psi měli na kontě řadu úspěšných zásahů. V jiných okresech se budou stejná oddělení teprve utvářet. Stačilo by třeba jen snížit počet lidí v Kladně, ne?“ podivuje se nad kompletní likvidací oddělení kladenský psovod.

Náměstek krajského policejního ředitele Jan Ptáček však na podobné dotazy odpovídá jasně a věcně: „Nové uspořádání služební kynologie počítá s posílením skupiny speciálních kynologických činností o 3 psovody specialisty.

Současně dojde ke zrušení skupiny základních kynologických činností na Kladně a přerozdělení dosavadní územní působnosti mezi ostatní skupiny. Psovodům budou nabídnuta jiná místa v rámci Středočeského kraje, a to na základě individuálních pohovorů. Jejich služební psi budou přerozděleni mezi psovody zbylých základních kynologických skupin,“ sdělil Ptáček.

V duchu tvrzení – méně je více podpořil slova náměstka Jana Ptáčka i vedoucí služební kynologie správy Středočeského kraje Richard Haas. „Jestliže chceme v rámci kraje zachránit kynologii, musíme něco obětovat, ať se nám to líbí či nikoli. Osobně věřím, že když prostředky budou, psovodi se do Kladna vrátí,“ řekl Richard Haas Kladenskému deníku.

Tomu sice v současné chvíli nikdo moc nevěří, přesto jiskérka naděje vzplanula, a to v podobě přislíbené finanční injekce, kterou by mohl zajistit kraj.

„Vše je ve fázi jednání. Hejtman David Rath by se v nejbližších dnech měl sejít se zástupci složek integrovaného záchranného systému, aby společně projednali možnosti řešení této záležitosti,“ potvrdila v úterý 12. října pracovnice tiskového odboru Středočeského krajského úřadu v Praze Markéta Vítková.

Kladno se vložilo do boje o záchranu policejních psovodů

Kvůli nedostatku financí chce Krajské ředitelství policie ČR Středočeského kraje zrušit oddělení služební kynologie působící v Kladně. Primátor Kladna Dan Jiránek však boj o policejní psovody ještě nevzdává.

Slibům o tom, že když bude znovu dostatek finančních prostředků, tak se policejní psi do Kladna vrátí, dnes snad nemůže nikdo věřit. Město proto dělá maximum, aby policejní psovodi v Kladně zůstali. Podporu má také od starostů okolních měst a obcí. Pro zachování služebních psů na Kladně se vyjádřil např. slánský starosta Ivo Rubík, starostka Stochova Stanislava Fischerová, starosta Unhoště Ivan Záboj, i starosta Horoměřic (okr. Praha Západ) Václav Kášek.

Druhou variantou, jak by Město mohlo udržet alespoň několik psovodů v Kladně, je jejich „převelení“ k Městské policii Kladno. Primátor Dan Jiránek proto dnes přijal zástupce kladenských psovodů policie ČR na radnici a zároveň odeslal dopis krajskému řediteli policie Středočeského kraje plukovníku JUDr. Václavu Kučerovi.

„Policejní pes a jeho práce jak při v hlídkové, tak i pátrací službě je zcela nezastupitelná. Posílení jednotky psovodů naší městské policie bychom velmi uvítali,“ říká kladenský primátor Dan Jiránek. Jeho slova potvrzuje i ředitel Městské policie Kladno Stanislav Procházka a dodává: „aktuálně bychom dokázali využít až čtyři zkušené psovody a jejich služební psy.“

Ačkoliv se bezpečnost v Kladně dle statistik neustále zlepšuje, Město usiluje o to, aby Středočeské ředitelství policie ČR přesídlilo z pražské Zbraslavi do Kladna. „Je přeci logické, že když zde mají ředitelství středočeští hasiči i středočeská záchranka, mělo by zde být i ředitelství policie,“ říká kladenský primátor Dan Jiránek.

(hus, frc)