Labuť velkou našli zaměstnanci štěchovické vodní elektrárny přímo v jejím areálu na břehu Vltavy. Měla viditelnou stopu krve na boku a nebyla schopná pohybu. Později se ukázalo, že narazila do drátů vysokého napětí, které v těchto místech nad Vltavou vedou.
Pracovníci elektrárny proto zavolali Pražskou zvířecí záchranku, která se stará o zvířata nejen v hlavním městě, ale i na Praze–západ.

„Opeřence následně ochránci přírody odvezli do záchranné stanice Aves. Zde labuti odborníci poskytli nejlepší možnou péči a již po pár dnech zaznamenali výrazné zlepšení jejího zdravotního stavu. Po čtrnácti dnech rehabilitace se mohla labuť vrátit zpět do volné přírody," informoval David Zítek z Domu ochránců přírody v Praze.

Labuť velkou vypustili známí herci Kristýna Leichtová a Filip Kaňkovský, kteří už v minulosti projevili zájem o podporu činnosti Pražské zvířecí záchranky. Labuti umožnili comeback v Davli. Toto místo vybrali ochránci přírody záměrně. Důvodem byl fakt, že je v blízkosti původního místa nálezu, vyskytují se zde další labutě a nehrozí jí nebezpečí v podobě vysokonapěťových drátů.

Jak Kladenskému deníku řekl ředitel Avesu Petr Starý, ročně v záchranné stanici u Kladna přijmou přes tisíc živočichů. Úspěšnost jejich návratu do přírody přesahuje lehce hranici padesáti procent. Zhruba sedmdesát procent ´pacientů´ tvoří ptáci. Patrně největší raritou byl předloni vzácný orel mořský, kterého se záchranářům v Avesu podařilo vyléčit a vypustit zpět do volné přírody.

„Dostanou se k nám opeřenci, kteří narazili do drátů nebo se střetli s projíždějícím automobilem. Další kapitolou jsou pak malé poštolky z měst, které potřebují k rozlítání několik dní. Lidé nám je nosí v obavě, že je sežerou psi nebo kočky. Poté, co je naučíme lovit, je opět vypouštíme," uvedl Petr Starý.

Co se týká labutí, ročně jich mají v Avesu v péči v průměru kolem třinácti. Bývají zpravila zraněný o dráty vysokého napětí nebo mají poranění od rybářských háčků a vlasců.

„V pátek nám byl do záchranné stanice přivezen první malý zajíček. Chtěl bych apelovat na veřejnost, aby se malých zajíců nebo srneček v domnění, že jsou opuštěni, nedotýkali. Jejich matky jsou pravděpodobně opodál a jen se starají o zajištění potravy. Pokud se tato mláďata dostanou do naší záchranné stanice, je jen přibližně poloviční šance, že se je podaří odchovat," upozornil Petr Starý.