Tři známá kouzla zazní v nové poetické pohádce, kterou nastudovalo kladenské Divadlo Lampion. Premiéru pro dospělé má v pátek od 18 hodin a jmenuje se příznačně - Obušku, z pytle ven. Ale setkáme se v ní i s kouzly: Ubrousku, prostři se a Oslíčku, otřes se!

Původní text Mirky Nohejlové nazvaný Oslíčku, otřes se vznikl v 80. letech minulého století pro potřeby Divadla Kašpárkova říše v Olomouci. „Hledala jsem, pokud možno, známou pohádku s možností rozehrání loutkových akcí - to jsou právě ta kouzla s ubrouskem, oslíkem a obuškem. Už jako dítě jsem měla nejraději pohádky o princeznách,“ vzpomíná autorka.

„Ve filmech typu Dařbujána nebo Obušku, z pytle ven mi vždycky královské prostředí chybělo. Tak jsem tam princeznu propašovala a zdá se mi, že jí to docela sluší,“ říká s úsměvem.

Malí i velcí diváci se tak podívají na jinak pojatá témata, která již znají. O to bude tato skladba určitě zajímavější, neboť, jak sama Mirka Nohejlová napovídá, tvorba této pohádky byla hrou i pro ni.
Loutky navrhla scénografka Petra Vykoukalová, která je také autorkou scény. Pro Lampion navrhovala již pohádky Mach a Šebestová, Kocour Mikeš, Čert a Káča a Čevená Karkulka.

Zazní zde hudba inspirovaná různými styly. Režie se ujala Zita Morávková, jež je v současné době uměleckou šéfkou souboru.
Příběh vypráví o ovčáku Kubovi, který má sice dobré srdce, chytrou hlavu, pracovité ruce, modré oči, ale chybějí mu peníze. Pantáta mu proto nechce dát za ženu dceru Madlenku . A potom se to vše nějak smotává, proplétá, rozmotává až ke šťastnému konci. To už musí posoudit divák sám. Inscenace je určena dětem od tří let a všem, kteří mají rádi loutkové divadlo. Reprízy: 18. dubna v 10 a 15 hodin, dále 21., 23., 27. a 30. dubna v 9.30 hodin.

Autor: Olga Fikrlová