Kladenské Divadlo Lampion na náměstí Starosty Pavla oslaví letos 60 let od svého založení. Jeho branami prošly desetitisíce dětí, které si domů pokaždé odnášejí jedinečné zážitky. Kvůli tomu, že za dlouhé roky se v této městské budově v podstatě vůbec nic nezměnilo, kromě občasné výmalby prostor, přichází letos ke slovu neodkladná rekonstrukce, na niž se podařilo získat celkem 15,8 milionu korun s desetiprocentní finanční účastí města Kladna.

Díky vytrvalé snaze ředitelky Středočeského divadla Kladno Blanky Bendlové, která má druhým rokem Divadlo Lampion ve své správě, dokázala přivést k životu projekt, jenž nejen hercům, ale i divákům poskytne moderní prostory se všemi náležitostmi, jež divadlo jedenadvacátého století potřebuje. Budovy lemující kladenské spodní náměstí dokáží navíc přivést do míst nový život díky nejen bezbariérovým přístupům, ale hlavně tomu, že v zadním traktu divadla by měla vzniknout kavárna pro veřejnost, včetně prosklené terasy a hracího koutku pro nejmenší.

„Pro nás je v každém případě nejdůležitější divák. Kvůli tomu, že hlediště dlouhodobě nevyhovuje a vůči jevišti nemá takzvanou elevaci, jeviště se kvůli tomu bude snižovat a budou se zvedat sedačky. Pohodlí se prokazatelně zlepší. Vybavení jeviště je také již naprosto nevyhovují a takzvané tahy tady zcela chybí. To vše nyní nově budeme moci divadlu poskytnout. To znamená, že spousta představení bude výtvarně zajímavějších a barevnějších,“ řekla ředitelka Středočeského divadla Kladno Blanka Bendlová. Podle svých slov je navíc za peníze na rekonstrukci ráda také hlavně proto, že se do budoucna sníží zbytečná energetická náročnost budovy. Budou vyměněna okna, dveře i opravena střecha.

„V rámci programu oživení centra města chceme docílit toho, aby se zde v budoucnu konaly i večerní akce. Domlouváme pravidelná jazzová setkání a další alternativní kultury. Rády bych, aby nově vytvořené prostory vyhovovaly různým věkovým kategoriím,“ doplnila Blanka Bendlová. Rekonstrukce nezapomíná ani na zázemí pro herce a další pracovníky divadla.

Kvůli tomu, že opravy a úpravy prostor začnou ještě před divadelními prázdninami, budou se některá představení dále konat v zámecké zahradě či na prknech činohry. Podobná škatulata následně čekají všechny pracovníky Lampionu, kteří budou muset provizorium přečkat až do 18. září, kdy bude nové Divadlo Lampion slavnostně otevřeno premiérou pohádky Kráska a netvor.
I přesto, že samostatný projekt na rekonstrukci divadelní kavárny byl časově o něco posunut, i ta má stále ještě šanci spatřit světlo světa letos na podzim. Na její přestavbu a modernizaci bude zapotřebí čtyř milionů korun, přičemž provozovatelé ji musí následně vybavit nábytkem.

„Peníze na rekonstrukci, stejně jako v případě divadla, budou čerpány z evropských fondů a částečně na ni přispěje i město Kladno. Pokud vše vyjde dle plánu, mělo by zde najít zaměstnání dvanáct osob s handicapem, přičemž veškeré potřebné rady do začátku, jak takové společenské zařízení spravovat, nám poskytne Bohumil Prudil, jenž má řadu zkušeností,“ řekl Kladenskému deníku ředitel a koordinátor občanského sdružení Etincelle Jakub Knězů.