Pilotní projekt byl odstartován začátkem tohoto týdne v lokalitě Habešovna, kde budou celkem tři ulice osazeny různými typy svítidel i s rozdílnými výbojkami. Dvě z nich už jsou hotovy a třetí by měla být dokončena do srpna.

„Město si nechalo vypracovat studii k problematice veřejného osvětlení a z té vyplynulo, že může využívat i svítidla s nižším výkonem než doposud. Nové výbojky mají výkon 75 wattů, což je asi polovina stávajícího. Nové lampy mají kromě úspory energie i tu výhodu, že jsou vyrobeny z hliníku a tím jsou recyklovatelné. Navíc si vyžádají nižší náklady na údržbu,“ sdělil mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík.

Kromě vhodného typu osvětlení do lokalit se bude rozhodovat i po designové stráce. Lampy v Mánesově, Liebscherově a ulici Mudr. Jiroutka jsou totiž rozdílně. I proto je má město zatím zapůjčené. „Pravděpodobně se rozhodneme pro dva typy, ale také si nemusíme vybrat žádný. Nejdůležitější je vyhodnotit nejlepší druh osvětlení do této lokality. Situace bude jasnější asi za měsíc,“ upřesnil Kasík.

Od loňského roku už v Kladně bylo vyměněno 138 svítidel. Ty jsou umístěny na hlavním tahu vedoucím od Kleinerovy ulice v centru, přes ulici Cyrila Boudy až do Americké a pokračovat se bude dál. Podle Kasíka by se současná investice do osvětlení měla vrátit asi za tři roky.

Město Kladno je partnerem programu Green Light jako jedno z mála v České republice a v rámci soutěže European GreeLight Awards 2008 bylo v dubnu odměněno certifikátem za realizaci projektu veřejného osvětlení.