V Lánech se ale hrálo i na vážnější notu. U Masarykova hrobu se konalo setkání připomínající 74. výročí úmrtí prvního československého prezidenta. V podvečer byla už pojedenácté v obnovené tradici zapálena na hřišti u sokolovny Masarykova vatra.

Součástí kulinářského jarmarku se stala i odložená dražba starých parket z lánské sokolovny s podpisy osobností. Před dvěma týdny ji zhatilo nepříznivé počasí. Její výtěžek byl určen na obnovu podlahy v sokolovně.

Dražba v sobotu Sokolům vydělala celkem 24 250 korun. Největší bitva se mezi diváky strhla o podpis prezidenta Václava Klause, který byl večer osobně přítomen. Jeho autogram vydražil lánský občan Ernest Kosár za 6400 korun. Bonusem mu byla společná fotografie s prezidentem.

„Neméně zajímavá bitva byla o podpis moderátora Jana Krause (vydraženo za 3050 Kč), atletky Dany Zátopkové (2300 Kč), ale také o autogramy hokejistů Kaberlových, hudebníka Mikyho Ryvoly nebo herce Lubomíra Lipského,“ popsala vrcholy dražby organizátorka akce Martina Hořejší.

Lánští Sokolové v sobotu vydělali na obnovu podlahy své sokolovny více než 42 tisíc korun. Kromě dražby jim totiž další prostředky vynesl stánek s občerstvením na jarmarku a tombola. K této částce ještě přidají 12 tisíc korun ze srpnové benefice.

Do třetice se ke sbírce na podlahu vrátí v únoru, kdy na obecním plese vydraží obrazy lánských rodáků Karla, Petra a Jany Kellnerových.