Zdejšímu Muzeu T.G.M., před nímž by měla být umístěna, se zatím od dárců podařilo shromáždit přes 70 tisíc korun. Celková částka na vybudování zmíněné sochy je však odhadována na 1,8 milionu korun.

„Peníze zatím netečou, ale spíše kapou. Všem, kteří dosud finančně přispěli, ale patří naše poděkování. Budeme na sochu samozřejmě žádat o dotace, v nadcházejícím období se chceme obrátit s žádostí o příspěvek na různé instituce a velké firmy,“ nastínil další kroky ředitel Muzea T.G.M. František Povolný.
Na dosavadním seznamu organizací a soukromých dárců figuruje například také jméno fotografa Jana Saudka. Další dárci se mohou podílet prostřednictvím speciálně vytvořeného konta, případně předáním finančního obnosu dle svých možností přímo v pracovištích muzea v Lánech, Rakovníku, Novém Strašecí a Jesenici. „Zvažujeme, že pokladna bude k dispozici i na prvním reprezentačním plese obce, jenž se uskuteční devátého února,“ poznamenal předseda lánské kulturní komise Roman Havelka.

Myšlenka postavit jezdeckou sochu T.G.M. v Lánech (ačkoli Masarykových soch existuje celá řada, žádná ho nevypodobňuje v sedle koně), vznikla už za první republiky. Od té doby bylo zahájeno několik sbírek. Veškeré snahy ale přerušila druhá světová válka nebo následující období totality.
Autorem chystané sochy v nadživotní velikosti bude Petr Novák z Jaroměře. Muzeum předpokládá, že potřebný finanční obnos se mu podaří shromáždit do tří let od vyhlášení sbírky.