Plošné kácení stromů v příměstských lesích na Lapáku v Kladně, kde jsou dnes už čtyři holé paseky, znepokojilo v uplynulých týdnech některé Kladeňáky natolik, že se rozhodli vyjádřit svůj nesouhlas prostřednictvím petice.

Petice

Na arších je v současnosti více pětistovka podpisů. Její iniciátorkou je Renata Luxová z Kladna. Od počátku ví, že v příměstském lese platí jiný režim než v hospodářském. Proto se začala o záležitost zajímat blíže. Už v prosinci upozornila na kácení také Kladenský deník. Přestože vedení Lesů České republiky od počátku tvrdí, že vše je v pořádku a v souladu se zákonem, lidé se odbýt nedali a trvali na tom, aby správce lesních porostů přece jen někdo zkontroloval a případně zasáhl.

Kontrola

Na základě toho se ve čtvrtek dopoledne uskutečnila klíčová schůzka vedoucího odboru životního prostředí (OŽP) kladenského magistrátu Radovana Víty s revírníkem Lesů České republiky Viktorem Veselým. Společně prošli les a na základě dokumentace bylo vše vyhodnoceno následovně:

„Prošel jsem všechny porosty, kde se těžilo. Jsou to lesy zvláštního určení a neshledal jsem žádné závady. V naprosté většině porostů, kde to šlo, byla použita takzvaná přirozená obnova. To znamená, že nechají vysemenit stromy, které tam jsou a les se následně kácí, až když dorostou nové stromky pod nimi do dané velikosti, aby se nepolámaly,“ řekl Radovan Víta.

Paseky

Co se týká holých ploch, na které veřejnost poukazuje, je na Lapáku skutečně nyní několik menších pasek. Jsou celkem čtyři. Jedna je vidět už od hlavní silnice v Kladně, dvě jsou hned za sportovištěm na Sletišti, jedna u silnice ve směru na Velkou Dobrou.

Kácení a výsadba

„Tam přirozená obnova nešla použít. Jednalo se o porost borovic, které už byly ve fázi rozpadu. Vše bylo smýceno. Nová výsadba bude v místě do dvou let. Vysadí se tam nejen borovice, ale také třicet procent dubu. Na další pasece bude například deset procent buku, na jiné deset procent lípy. Dřevinná skladba se tím zpestří,“ řekl Víta.

Největší z pasek má rozlohu 0,67 hektaru. Podle Radovana Víty je z celkové plochy vymýceno odhadem maximálně procento kladenských lesů.

Opravy cest

Revírník Viktor Veselý z Lesů ČR včera na schůzce přislíbil, že budou letos po těžbě opraveny také poškozené cesty. Zpevněny budou především páteřní komunikace na Lapáku a zbytek se ponechá přírodní, stejně jako v jiném lese.

Podle Víty i revírníka se v současné době na Lapáku nekácí a bude se tak dít nejdříve na podzim. „Pokud přece jen někdo zahlédne dělníka s pilou, jsou to pouze jednotlivé akce, takzvané probírky,“ dodal úředník.

Procházka pro lidi

Slibovaná procházka lesem pro veřejnost i s odborným výkladem, o které psal včera Kladenský deník, by se mohla uskutečnit v následujícím týdnu.

„Termín jsme ještě neupřesnili, ale včas to dáme vědět. Kromě toho , budeme pokaždé vydávat zprávu o tom, co se v lesích kolem Kladna bude dít. Vždy to aktuálně doplníme na webové stránky města,“ prohlásil Víta.

Pozitivní informací je i to, že pohyb na Lapáku neuniká pozornosti mužů zákona. Policisté, kteří zde byli, dokonce legitimovali úředníka s revírníkem, zda nejsou zloději dřeva.

Iniciátorka petiční akce na záchranu lesa, Renata Luxová dodává: „Jsem ráda, že se o podněty občanů zajímají obě zúčastněné strany a jejich zástupci si našli čas ke společné obhlídce lesa Lapák. Chci věřit, že i do budoucna budou fungovat kontroly a všechny dané sliby se splní,“ uzavřela žena.