Zbývá jen vzít brusle a vyrazit za sportem na nový led pod širým nebem. Kam? do Kladna–Švermova. Po přibližně dvaceti letech zde ve čtvrtek na hokejbalovém hřišti místního Sokola vznikla plocha pro bruslaře. Veřejnost ji může využívat po celou dobu, kdy to mrazivé počasí dovolí.

„Před dvaceti lety byl v zimě led na tomto stadionu zcela normální. Bývalo to hřiště hokejistů Hvězdy Švermov, kteří tehdy hráli dokonce divizi. Také já jsem zde v devíti letech začal hrát hokej,“ vzpomíná první náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek, jenž je jedním z iniciátorů obnovení tradice bruslení ve Švermově.

Vedení města se dohodlo se Sokolem a Středočeskými vodárnami na vytvoření ledové plochy. „Vznik přírodního kluziště ve Švermově zajišťujeme sponzorským darem v hodnotě jedenácti tisíc korun. Tato částka zahrnuje požadované množství vody, montáž zařízení, dopravu a provedenou práci. Potřeba je dvě stě kubíků vody. S ohledem na velmi dobré vztahy s kladenským magistrátem byli na tuto činnost vyčleněni z pravidelných pracovních povinností dva zaměstnanci provozu vodovodu Kladno,“ řekla Deníku mluvčí vodáren Lenka Kozlová.

Zájem o bruslení je obrovský, což dokazují návštěvy obyvatel Kladenska na několik kilometrů vzdáleném Turyňském rybníku zvaném Záplavy. Možnosti tohoto sportu byly dosud v Kladně značně omezené, veřejně bruslit je možné jen o víkendech na zimním stadionu, případně na rybníku v Kročehlavech či v Bažantnici. Kromě zmíněných Záplav pak Kladeňáci ještě využívají zamrzlou plochu nádrže na Čabárně. Nyní se nabídka pro ně rozšiřuje.

„Na kluziště bude dohlížet bývalý správce, jenž zde bydlí, budeme sem také vysílat hlídky městské policie. Upozorňujeme však, že bruslení ve Švermově, které bude při přetrvávajících mrazech možné denně přibližně do osmnácti až devatenácti hodin, je na vlastní nebezpečí. Také občerstvení na místě nebude zajištěno,“ poznamenal náměstek. Zároveň doplnil, že na kvalitu plochy čas od času dohlédnou ledaři ze zimního stadionu.

„Jednáme se švermovským Sokolem na převedení jeho sportovního areálu do majetku města. Pak by se tu mohlo bruslit i v dalších letech. To by jistě udělalo radost zejména dětem, na něž jsme hlavně mysleli,“ nastínil Bernášek.

„Vznik ledové plochy v blízkosti naší základní školy určitě vítám. Je to výborné. Určitě této možnosti využijeme,“ řekla ředitelka ZŠ ve Velvarské ulici Ivona Kříčková.