Spolek PROLEDCE! v čele s Janem Maňasem se snaží o navrácení místa do hledáčku turistů. Dobrovolnické brigády, výsadby alejí, rekonstrukce pramene, propagace obce i bývalých lázní jsou činností, kterou se spolek snaží aktivizovat místní obyvatele a zároveň přilákat přespolní. Nyní má na svém kontě další událost, kterou je vyhlášení památného stromu. V obci jich máme celkem sedm. „Když procházíte lázeňským areálem, můžete spatřit cedulky s nápisy Skupina chráněných stromů, Státem chráněný strom atd. Cedulky ale dnes nemají oporu v legislativě, a proto se snažíme o vyhlášení alespoň některých,“ říká Jan Maňas.

K lázeňskému areálu neodmyslitelně patří i letité duby, lipové aleje, prameny a lázeňské stavby. Tuto jedinečnou identitu se snaží členové spolku chránit, aby se pokud možno zachovala dalším generacím. "A právě jeden z dubů v bývalých lázní byl v letošním říjnu vyhlášen za památný. Jedná se o dub letní, který spolek pojmenoval Beránkův dub na počest ledeckého mlynáře, který ve Šternberku vlastnil mlýn a přátelil se s K.H. Borovským. Informace o panu Beránkovi má zdejší muzeum, které chystá na polovinu listopadu se spolkem Proledce! přednášku k příležitosti vyhlášení stromu za památně chráněný,“ dodává Jan Maňas.

Někdejší věhlasné lázně Šternberk byly založeny v roce 1801. Lázně mívaly svoji kolonádu i lázeňské domy i vše co k léčebným procedurám náleží. Ve zdejším prostředí a železité vodě se dařilo chudokrevným pacientům, dále se zde léčili lidé trpící křivicí a slabými nervy. Návštěvnost ale postupem let opadala a lázně byly zrušeny ještě před počátkem první světové války. Od té doby areál chátral.