S nejnovější vizí vybudování startovacích bytů pro děti, které opouštějí dětské domovy, přišel tento týden středočeský hejtman David Rath.
Taková možnost by podle něj mohla vzniknout v přírodním areálu v Ledcích–Šternberku, kde se nachází nejen dětský domov, ale v zámku zde fungoval i ústav sociální péče.

Přestože hejtmanova idea je velice líbivá, vzhledem k tomu, že by na startovací byty měl být dle představ přestavěn právě barokní zámek, jsou od počátku někteří lidé skeptičtí. „Už před časem jsem se zajímala o to, zda by například voda mohla být rozvedena po celém objektu, ale bylo mi řečeno, že zdi jsou natolik silné, že by se jakýkoli takový zásah velmi prodraží. Navíc si myslím, že izolace dětí v prostředí daleko od města není nejvhodnější,“ řekla dosavadní ředitelka Ústavu sociální péče ve Šternberku Jana Rumlová, která se ale na druhé straně přiklání k názoru, že pokud by v přízemí objektu vzniklo například výtvarné či sportovní centrum, kam by přicházeli lidé z blízka i odjinud, není proti.

„Startovací byty jsou jednou z možností. Jestli ale na tento projekt budou vyčleněny peníze, je zatím otázkou. Tak jak jsem zámek prohlédl, i kdyby se nejednalo o byty jako takové, v každém případě by prostor splňoval alespoň podmínky levného sociálního bydlení, které bychom byli našim svěřencům schopni po odchodu z dětského domovaposkytnout,“ uvedl ředitel Dětského domova se školou v Ledcích Roman Pejša.

I když odpůrci tvrdí, že Ledce a prostorný park někdejších lázní je spíše izolace od společnosti, pravdou zůstává, že ledecké děti jsou v místě zvyklé a mnohdy odtud ani do velkoměsta odejít nechtějí, ani netouží vrátit se ke svým původním rodinám.

„Líbí se nám tady a kdybychom tu mohli bydlet i po dovršení dospělosti, bude to prima. Máme tu kamarády, a tak není důvod se stěhovat. Líbí se nám tady,“ řekla patnáctiletá Renáta, která má v domově několik sourozenců.


Ne izolace, ale otevření se veřejnosti je skutečným snem ředitele Romana Pejšy, jenž hodlá v případě uskutečnění projektu dosavadní sportovní aktivity domova rozšířit jednou i pro potřeby dospělých dětí, které by sem přišly z různých koutů republiky. Na volném prostranství u zámku chce vybudovat například multifunkční hřiště.

„Rád bych, aby si vybudováním volnočasového centra našli do areálu cestu lidé ze vsi i okolních měst a měli důvod se sem vracet, ať již kvůli sportovním aktivitám, či výtvarným,“ doplnil ředitel Pejša.
V Ledcích by i ostatní zájemci z řad veřejnosti našli například skate park, počítačové herny, keramické dílny a další možné aktivity k vyžití těla i ducha.