Obyvatele kladenského bytového domu v Holandské ulici 2438 trvale ohrožuje velmi nebezpečná bakterie – legionela pneumophylis, která žije v tamním vodovodním potrubí. Po jejím vniknutí do organismu mohou lidé i zemřít. Bohužel její likvidace není snadná, jak by se na první pohled zdálo. Hygienici mají v tomto případě omezené pravomoci a společnost Tepo, která přivádí lidem do zmíněného domu vodu přes výměník tepla, problém rovněž nevyřeší. Zdraví všech je ale i nadále ohrožené. Lidé si musí umět pomoci sami.

„Když jsme se poprvé dozvěděli, jaké svinstvo žije v našich vodovodních rourách, docela jsme se vyděsili. Legionela je bakterie, která způsobuje vážný zánět plic a člověk může následně zemřít. Když si představím, že jsme v ohrožení, a zejména oslabení jedinci, je to velmi nepříjemné zjištění,“ uvedl obyvatel domu Miroslav Jirásek. O nebezpečí se dozvěděl před časem náhodou, když jedna z obyvatelek začala mít kožní problémy a vyžádala si provést rozbor vody v domě. Jaké bylo zděšení, když kladenská laboratoř vydala svědectví o tom, že povolené hodnoty nebezpečné bakterie ve vodě jsou překročeny!

„Zdravotní ústav se sídlem v Kolíně nám pozitivní výsledky sdělil už 26. března loňského roku. Bylo nám sice řečeno, že s kožními problémy stěžovatelky to nesouvisí, ale nebezpečí ohrožení zdraví trvá,“ uvedl Kladenskému deníku předseda společenství vlastníků domu v Holandské ulici Martin Válek. Z tohoto důvodu se lidé v domě rozhodli o situaci vyrozumět dále i hygieniky, aby záležitost napravili. „Od 14. května se nic nedělo až do naší urgence, kdy jsme si po uplynutí dalších třiceti dnů vyžádali kontrolní odběr vzorků, a to přímo ve výměníku, kde se voda ohřívá. Je divné, že ve výměníku hygienici žádnou závadu neshledali. Obyvatelé si navíc všimli, že v tu dobu tekla voda o něco teplejší než jindy,“ doplnil Válek.

Vypadalo to, že problém již neexistuje. Přesto bylo obyvatelům podezřelé, že i když nebyl proveden zásah zvenčí, jak bakterie dokázala zmizet. „Zkrátka mi to nedalo a zdravotní ústav jsme požádali, aby nám vzorky odebrali znovu. To bylo 24. července. Odběry udělali na několika místech v domě a legionela se tam opět vyskytovala,“ řekl předseda bytového družstva. O problému uvědomil kladenskou hygienickou stanici 20. srpna. ,,Ti se dostavili k odběrům po opakované žádosti až 5. listopadu a pozvali nás i se zástupci společnosti Tepo na jednání,“ sdělil Martin Válek. Tam se dozvěděl následující: Problém si musí nájemníci vyřešit sami. Výměník náležící společnosti Tepo je totiž bez závad a legionela se vyskytuje pouze v potrubí, které je majetkem společenství vlastníků domu.

Řešení by bylo
Díky tomu, že život ohrožující bakterii lze zlikvidovat ideálně při teplotě 80°C nebo chemickou cestou, nabízí se hned několik řešení, která ale vůbec nejsou snadno proveditelná. Je totiž zapotřebí, aby například majitelé bytů v den D a hodinu H všichni dojednoho spustili vodovodní kohoutky v celém bytě nejméně na deset minut. Horká voda tak bakterii zahubí. Kvůli tomu, že ale poskytovatel teplé vody ji nesmí pustit do vodovodního řadu více než 65°C teplou, nastává problém.

Má to háček
„Kdyby se v tu chvíli opařilo třeba malé dítě, tak to bude obrovský malér, který si jen těžko zodpovíme. Nic takového se nesmí stát. Pokud tak máme učinit, musíme mít souhlas všech majitelů bytů, a to písemný a notářsky ověřený,“ uvedl ředitel kladenské společnosti Tepo František Samek.

Podle jeho slov se bakterie roznáší nejčastěji z jednoho ohniska, kde není například dlouhodobě voda používána. Tím je následně voda kontaminována v celém domě. Pokud by se měly rozvody vyčistit chemickou cestou, je třeba s firmou dojednat potřebnou odstávku.

Majitelům bytů navíc doporučuje, aby si nepořizovali sprchy s rozprašovačem, který tvoří aerosol. Bakterie se tak snadno dostane do dýchacího ústrojí a pak může zabíjet.

Lidé si škodí sami
Předseda bytového družstva je bezradný a rozzlobený. „Nelíbí se mi, že nikdo nemá povinnost nic nařídit, hygiena může dávat jen pokuty a čeká se, až se něco stane. Je to stejné, jako by tu vypukla cholera a oni nám řekli, udělejte s tím něco, je to váš problém,“ řekl Martin Válek. „Opatření jsou moc složitá, protože je v domě nejméně dvě stě domácností. Ještě nikdy se nestalo, aby byli všichni doma. Navíc některé byty jsou dlouhodobě neobydlené. Jsem zvědavý, jak všichni vezmou na vědomí, že mají pustit vodu v hodině H,“ uzavřel Martin Válek.

Lidé s oslabenou imunitou a také ti zodpovědní by ale přece jen rádi pro své zdraví něco udělali. „Jsem těhotná, tak mám přirozeně strach o zdraví dítěte. Pokud mohu něco změnit, ráda se toho zúčastním,“ uvedla obyvatelka domu Eliška Skarkeová.

Hygienici jen dohlíží
Vyjádření k tomu poskytla i pracovnice kladenské hygienické stanice. „Legionela je nebezpečná a případy úmrtí na ni se v minulosti staly. Je to problém celosvětový. Rozborů jsme v místě dělali celkem šestadvacet, ale nemůžeme vydat zákaz pouštění vody. Legionela se může tvořit i nadále. Nemůžeme zasahovat do práv a povinností vlastníka domu. Obyvatelé by měli pro likvidaci bakterie provádět opatření kombinovaná a opakovaná. Je to v jejich zájmu. My můžeme kontrolovat pouze výměník společnosti Tepo, tam ale problém shledán nebyl,“ uvedla vedoucí kladenské hygieny obecné a komunální Miroslava Hrušková. Podle jejích slov je povinností jejich úseku dodržovat plán kontrol veřejných institucí jako jsou nemocnice a hotely.