Jak uvedl vedoucí vzdělávání Daniel Koleška, Vašík byl velkým miláčkem návštěvníků. "Přátelskou povahou a aktivním projevem si získal jejich srdce. Jeho přesun za samicí nám ale dal možnost vytvoření nové vícedruhové expozice. Můžu prozradit, že zde bude nově umístěn i druh, který aktuálně žádná jiná zoo v České republice nechová,“  prozradil Daniel Koleška s tím, že expozice po Vašíkovi by neměla zůstat dlouho prázdná.

Leguán modravý byl ještě donedávna kriticky ohroženým druhem. Ve volné přírodě žije pouze na ostrově Gran Cayman v Karibiku. "V roce 2003 zbývalo v přírodě posledních asi 15 jedinců. Díky práci zoologických zahrad a soukromých chovatelů se podařilo tento druh zachránit a dnes je na červeném seznamu veden „pouze“ jako ohrožený," vysvětlil Koleška.

Zoopark Zájezd chová leguány modravé od roku 2012, kdy se je podařilo i rozmnožit. V průběhu posledních let však uhynuly obě samice, které s Vašíkem tvořily skupinu. „Proto jsme moc rádi, že se nám podařilo zkontaktovat Cuora Conservation Center a samce přesunout k tamní samici. Pevně doufáme, že dojde k úspěšnému spojení a dočkáme se mláďat,“ říká k přesunu svého svěřence kurátor Jiří Marek.

Rakouská zoologická zahrada se specializuje především na chov a výzkum velmi ohrožených asijských želv z rodu Cuora. „Máme perfektně vybavené skleníky s tropickým a subtropickým klimatem, kde se želvám velmi daří. Snažíme se především napodobit přirozené podmínky, ve kterých zvířata žijou v přírodě. Takové podmínky jsou vhodné i pro velké leguány, proto je skvělé, že se podařilo dovézt samce leguána modravého k naší samici, která byla dosud sama. Naše zoo aktuálně chová 40 druhů plazů,“ líčí majitel Cuora Conservation Center Torsten Blanck.