„Lékaři jsou jenom lidi! Naši drazí pacienti, v Oblastní nemocnici Kladno dojde od pátku 1. prosince k významnému omezení poskytovaných služeb,“ začíná prohlášení lékařů, které se objevilo na dveřích ambulancí v areálu kladenské nemocnice.

Podle kladenského Lékařského odborového klubu ONK, sekce mladých lékařů, který je pod veřejným prohlášením podepsán, jsou lékaři dlouhodobě nuceni porušovat zákoník práce, a to na úkor rodinného života a až na pokraj vyčerpání.

„Významná část lékařů kladenské nemocnice proto přestane dobrovolně vykonávat práci přesčas. Přepracovaný lékař je navíc rizikem pro bezpečnost pacienta. Abychom zajistili nepřetržitý chod jednotlivých oddělení a ošetření akutních případů, budeme nuceni omezit plánovanou péči,“ píše se v prohlášení doktorů.

Omezení neakutní péče potvrzuje i vedení nemocnice. „Omezí se plánované výkony, akutní péče běží," uvedla na dotaz Deníku mluvčí kladenské nemocnice Olga Oliveriusová. Kterých oddělení a plánovaných výkonů se omezení dotkne nejvíce, zatím špitál nezveřejnil.

Ve druhé nemocnici v okrese ve Slaném zatím s omezeními nepočítají. „V Nemocnici Slaný bude v prosinci zajištěn provoz včetně personálního zajištění stejně jako v předchozích měsících. Operativa ani cokoli jiného nebudou ohroženy,“ potvrzuje Štěpán Votoček, ředitel nemocnice, kterou zřizuje město.

Napjatá atmosféra může pacienty znepokojovat. Vědí, že v obou nemocnicích je i bez vypovězení přesčasů lékařů a zdravotních sester dlouhodobý nedostatek. Například kladenská nemocnice je ochotna nově příchozímu doktorovi zaplatit 500 až 800 tisíc korun.