„Loni jsem měl nesnesitelné bolesti pravé kyčle. Když jsem v létě po několika předchozích vyšetřeních v zahraničí i v Praze skončil v kladenské nemocnici, nabídli mi termín výměny kyčelního kloubu nejdříve za dva roky, ale spíš ještě později. Už tehdy bylo přede mnou okolo dvou tisíc pacientů. Doktorovi v ordinaci jsem rovnou řekl, že raději vyskočím z okna, že už ta bolest nejde vydržet,“ říká dvaaosmdesátiletý muž z Kladenska. 

Nakonec se mu podle jeho slov podařilo zařídit si operaci jinak, po svém. Žádné podrobnosti, jak toho dosáhl, ale neprozradil.

V kladenské nemocnici odmítá přesčasy přes sto lékařů.
Lékaři v Kladně nebudou sloužit přesčasy. Nemocnice omezí péči

„Když jste zoufalí, navíc v tak vysokém věku jako já, uděláte cokoli. Lékař, který mě operoval, byl skutečný machr,“ dodává senior s tím, že soucítí s každým pacientem s bolestmi, který na operaci zatím marně čeká.

O kolik týdnů, měsíců nebo snad dokonce let se plánované výkony v Kladně skutečně odsunou, nikdo z nemocnice dosud nesdělil. O nadcházející krizi ale už průběžně čekající pacienty informují. Potvrdila to mluvčí Oblastní nemocnice Kladno Olga Oliveriusová.

Delší čekání nejméně u třetiny plánovaných operací 

„Předpokládá se propad plánovaných operací od 30 až 60 procent podle jednotlivých odborností. Neoperační obory omezují plánovanou ambulantní péči. Omezení plánované zdravotní péče se týká téměř všech odborností,“ vysvětluje Oliveriusová a dodává, že žádné oddělení se nezavírá, na všech je zabezpečen akutní provoz v dosavadním rozsahu.

Jak uvedl ředitel nemocnice v sousedním Slaném Štěpán Votoček, tam se lékaři zatím k protestu nepřipojili a vše zůstává beze změn.

Podle oslovených pacientů bývaly ve zdejší nemocnici čekací lhůty na výkony v minulosti poměrně dobré, po covidu se to ale změnilo.

Stromy dobrovolníci vysazeli v Knovízi hned na třech místech.
Podívejte se: V Knovízi vysázeli téměř padesát nových stromů

„Když mi před šesti lety měnili koleno ve Slaném, primář mi to oznámil v prosinci a hned v dubnu jsem šla na endoprotézu. Po rekonvalescenci mi přesně za rok dělali druhé koleno,“ vzpomíná pacientka slánské nemocnice.

„Nyní mám jít ale na kontrolu k primáři Davidu Heřmanovi a bylo mi řečeno, že je až do konce roku obsazený a po Novém roce dokonce nemocnici opouští. To je pro mě nemilá zpráva,“ říká seniorka a připomíná, že slánskou ortopedii opustil nedávno i lékař Robert Fabeš. „Takže ve Slaném přijdeme hned o dva vyhlášené doktory,“ lituje.