Přestože se názory lékařů na četnost pobytu dětí v nynějším mrazivém počasí liší, shodují se v tom, že půlhodina chůze by neměla uškodit nikomu. Horší následky už by mohlo mít, začínat nyní s plaváním, saunováním nebo jiným otužováním. Ti, kteří nejsou zvyklí, by je mohli odnést i zápalem plic.
„Proti pravidelným plaveckým kurzům nemám nic ani v mrazivém počasí. Pokud se jedná o děti v předškolním věku, za předpokladu, že si dobře vysuší vlasy a jsou odvezeny autobusem, měly by bez potíží zvládnout i teploty do minus deseti stupňů,“ uvedla praktická lékařka pro děti Alena Dědinová.
Rodičům těch nejmenších přitom lékařka radí, aby s nimi chodili na procházky maximálně do minus pěti stupňů. Od půli roku prý mohou dokonce do minus deseti.

Názory na vycházky předškolních dětí se přitom i podle jejích slov značně liší. „Každý tvrdí něco jiného, ale já se domnívám, že procházka do hodiny by neměla činit problém,“ řekla Dědinová.

Praktická lékařka pro děti Blažena Hubková přitom rodiče nabádá k opatrnosti především při plavání a zmíněném saunování. „Pokud děti otužují po celý rok, pak je v pořádku, že to dělají i nyní, ale teď s tím začínat rozhodně není dobrý nápad. Nynější počasí je nevyzpytatelné a dobrý záměr by tak nakonec mohl skončit spíše nemocí,“ tvrdí.

Nejmenší děti by i podle jejích slov měli rodiče brát ven když je nejvýše pět stupňů mrazu, a to skutečně jen tak, aby se provětraly. „U novorozeňat a batolat je velice důležité dbát, aby měla v teple ruce a nohy. Jejich oběhový systém totiž ještě není tak dobrý jako u starších dětí,“ sdělila pediatrička.
Pravidelné kurzy plavání ani přes mráz nevynechávají například předškoláci z mateřinky při Základní škole v Doberské ulici v Kladně. „Plavat jezdíme pořád, i nyní, ale je pravda, že autobus zajíždí až ke školce, kde děti nastoupí a poté je vyzvedává u Sletiště. Nejsou tedy nijak dlouho venku,“ uvedla ředitelka školky Mária Chocholáčková.

Kromě plavání se tu děti otužují i při pravidelných procházkách, ale jak Chocholáčková uvedla, každá učitelka si délku pobytu venku upravuje sama. „Domnívám se, že do hodiny by neměl být žádný problém, ale samozřejmě záleží na tom, jestli sněží nebo je větrno. To pak vycházky zkracujeme,“ doplnila.

V Mateřské škole při Základní škole v ulici Zd. Petříka v Kladně zvolili na podzim pro děti jinou zdraví prospěšnou metodu, ale na oblíbené plavání se už také chystají. „Začneme až 11. února, ale na podzim jsme s některými chodili do solné jeskyně. Na cesty k bazénu už ale teď máme smluvený autobus, takže s mokrými hlavami rozhodně nikde chodit nebudou. Plavat ale mohou až ti zdatnější a šikovnější, tedy spíše předškoláci, kteří už nemají problém s tím se obléknout nebo si vysušit vlasy,“ řekla vedoucí učitelka Mateřské školy Zd. Petříka v Kladně Ivana Zemanová.

Ani ona tedy není zastáncem názoru, že by děti v mrazivém počasí měly být pouze zavřeny ve školce. Na procházky s nimi tedy učitelky chodí, ale je pravda, že když se teploměr blíží k deseti stupňům pod nulou nebo hodně sněží, zůstanou raději v budově či vycházku zkrátí na necelou půl hodinu. „Vždycky jsou v pohybu, aby jim nebyla zima. Bud´ chodí nebo sáňkují, ale rozhodně se nestane, že by jen tak postávaly na zahradě,“ doplnila Zemanová.