Plánované odchody sedmi desítek lékařů z Oblastní nemocnice Kladno (ONK) jsou tématem těchto dnů snad všech Kladeňáků.

Přestože vedení špitálu v žádném případě nepřipouští, že by absence tolika doktorů ohrozila provoz zařízení či péči o pacienty, lidé se tímto tvrzením nenechávají uchlácholit. a také protestující lékaři mají poněkud odlišný názor, než vedení zařízení.

Tvrdí, že zdravotní péče by se skutečně mohla zhoršit.„Nemocnice bude možná schopna na některých odděleních krátce udržet omezený provoz. Operační obory jsou však závislé na anesteziologicko–resuscitačním oddělení (ARO), kde zůstanou pouze tři lékaři.

Nebude tedy v podstatě možné provádět žádné operace,“ popsal problematiku předseda kladenského lékařského odborového klubu, lékař Jiří Sedlák. Ten, stejně jako jeho kolegové, navíc odsuzuje prohlášení středočeského hejtmana Davida Ratha v úterním televizním zpravodajství, že je vše v pořádku a nový tým ARO už je sestaven.

Náměstek kladenské nemocnice Vladimír Lemon ke stejné věci naprosto v rozporu s hejtmanem uvedl, že lékaře na post primáře ARO sice má, ale tým zatím sestaven není. Nezbývá prý, než jen kroutit hlavou nad tím, když konkurz na tuto pozici byl vypsán jen před pár dny. „Jak vůbec mohou tohle veřejně prohlásit. To už jsou předem domluveni?“ podivuje se protestující doktor a odborář Jiří Sedlák.

Neklid a nejistotu prožívají ale ze všeho nejvíce v situaci velice špatně orientovaní pacienti. „Osobně se domnívám se, že odchod lékařů ohrozí zdravotní péči. Nemyslím, že jejich protest je špatný. Jsou v právu, jelikož oni si ty peníze zaslouží. Se zdravotní péčí jsem jinak spokojená.

Kdyby přešli do soukromé praxe, udělali by dobře, ovšem bylo by to finančně náročnější a nevím, jestli by to lidé v důchodu následně zvládali,“ řekla například třiašedesátiletá Dana Rotová z Kladna.

Podle současné nabídky trhu práce je sehnat atestovaného lékaře téměř nemožné. Skutečný počet nemocničních doktorů se totiž, dle statistik, v republice pohybuje mezi 10 a 12 tisíci.

Předseda Lékařského odborového klubu Kladno Jiří Sedlák tvrdí následující:

Počty lékařů
Počet výpovědí je 68, celkový počet odcházejících lékařů je 70 z toho jeden kolega odešel k 1.1.2011 do důchodu (načasoval odchod s akcí DO), další kolega podal výpověď po vlastní ose taktéž k 1.1.2011 z důvodu odchodu do zahraničí. Navíc další výpovědí bude rezignace primáře z jednoho oddělení na konci února. Je také nutno uvést na pravou míru čísla skutečně pracujících lékařů na neurologii, kde dalo výpověď 7 z 10 lékařů. Zajímavé je, že i Váš web si protiřečí, kdy Vy uvádíte v článku počet lékařů v kladenské nemocnici 161, v dnešním článku je již 199, přitom reálné číslo se přitom pohybuje okolo 130-140 lékařů maximálně, což potvrdil neoficiálně i náměstek Lemon.

Zachování péče o pacienty a chodu nemocnice?
Množství výpovědí a jejich rozložení napříč všemi odděleními nemocnice bude mít v případě nevyřešení situace za následek reálné ohrožení chodu celého zařízení od 1.3.2011! Nemocnice bude možná schopna na některých odděleních krátce udržet omezený provoz v podobě silně redukované ÚPS, operační obory jsou však závislé na ARO oddělení, kde zůstanou pouze 3 lékaři, nebude tedy v podstatě možné provádět žádnou operativu, stejně tak i ostatní činnosti, které vyžadují přítomnost či alespoň 24hodinovou dostupnost anesteziologa (například porody).

Informace o rušení oddělení jsou jen fámy?
Jistě ano, mají za úkol zastrašit lékaře, kteří výpovědi podali. Ostatně stačí se porozhlédnout médii od 1.1.2011, přetékají články, které mají za úkol celou akci zlikvidovat. Politici totiž náhle prozřeli a uvědomili si, že těch výpovědí je vlastně nějak hodně. Možná i více, než je reálně potřeba k ohrožení chodu celého zdravotnictví. Několik jedinců ve FN Motol podlehlo nátlaku despotického ředitele Ludvíka a už tu máme palcové titulky o stahování výpovědí, přihodí se k tomu pár neověřených informací o dalších nemocnicích a z banální záležitosti se dělá konec celé akce. Otázkou je, odkud se tyto fámy šíří, nebudu však o jejich zdroji spekulovat. Konkrétně ve Středočeském kraji je ale nutno upozornit na jistou nekoherentnost vyjádření pana hejtmana Ratha a vedení nemocnic, kdy se pan náměstek Pokorný z kladenské nemocnice dušuje, že se nikde nic zavírat nebude a současně pan hejtman sám vyhrožuje rušením některých oddělení, nahrazením ARO lékařů fiktivním týmem apod. Včera v Událostech si navzájem protiřečili hejtman Rath a náměstek Lemon, kdy pan Rath opět vyhrožoval kompletní náhradní sestavou lékařů ARO, zatímco vzápětí náměstek Lemon celou zprávu torpédoval sdělením, že mají sice lékaře na post primáře, ale ten si teprve k sobě shání kolegy. Zavřít oddělení, neřku-li celou nemocnici, je velmi obtížná věc, proces minimálně na měsíce a to nezmiňuji věci jako odstupné pro všechny propuštěné zaměstnance, problémy s použitými EU dotacemi, které tvoří značnou část financování chodu nemocnic apod.

Dovolené a nabídka trhu práce
Dovolené se pochopitelně čerpat budou a to poměrná část z ročního limitu odpovídající lednu a únoru, kdy se mohou objevit první potíže na některých odděleních, pokud by chybělo více lékařů najednou. Nabídka lékařů na trhu práce je tristní. Sehnat atestovaného lékaře je nemožné a ani absolventy trh práce nepřetéká, ba právě naopak. Představa některých ředitelů a managementů, že si nechají jen některé lékaře, je proto v tomto kontextu úsměvná. Kde seženou jiné ? Kterýkoliv lékař velmi rychle najde práci, neustále se prohlubující deficit lékařů a personální devastace velkého počtu oddělení nemocnic po celé republice je již dávno známá věc. Je pozoruhodné sledovat uváděné počty lékařů. Občas může člověk nabýt pocitu, že lékaři se množí jako kvasinky, naposledy jsem se včera na nejmenovaném serveru dočetl, že už je nás přes 20 tisíc. Reálý počet nemocničních lékařů se pohybuje mezi 10 a 12 tisíci.

Hromadné odchody do ciziny jsou dezinformace
Znovu bych chtěl uvést na pravou míru neustále dokola omílanou věc, že většina lékařů vyhrožuje odchodem do zahraničí. Není to pravda. Opakovaně udáváme, že chceme jen odejít, ať už do soukromého sektoru nebo mimo zdravotnictví. Někteří lékaři samozřejmě mohou odejít i do zahraničí, ale jistě to nebudou všichni.
CO ŘÍKAJÍ PACIENTI?

OTÁZKA DNE: Ohrozí odchod kladenských lékařů zdravotní péči?

Milada Machová, 63 let, Kladno
Ohrozí. Doktoři jsou důležití pro všechny. Měli by si otevřít soukromou praxi, protože odchod do zahraničí nic neřeší. Smekám před nimi, jsou dobří!

Kateřina Cibulská, 27 let, Kladno
Určitě ano, ale nedivím se, že odcházejí. S tím, co pro ně vláda dělá. Za takových podmínek, když lidem zachraňují životy, by měli dostávar určitě více peněz.

Anna Kravčuková, 20 let, Kladno
Zdravotní péče je tu už tak dost špatná, takže odchod tolika lékařů situaci rozhodně neprospěje. Otázkou zůstává, zda je odliv lékařů konečný.

Jakub Fejfar, 23 let, Rakovník
Situaci na Kladně neznám. Nyní lékaři všeobecně berou výpovědi zpět, ovšem některé nemocnice na změnu názoru nereagují. Uvidíme, jak to dopadne.

Jana Bezděková, 19 let, Kladno
Určitě ohrozí, ale lékaři nemají kam odejít. Peníze bych jim osobně nepřidala, ale když si otevřou soukromou praxi, byla bych ochotná si připlatit.

hus, mir