„Od minulého týdne mám v ordinaci návaly. Denně přijmu kolem osmdesátky pacientů. Všichni se předzásobují léky. Pracuji od šesti hodin ráno do pěti, takže jsem ještě ani neměl čas nastudovat samotné vybírání poplatků,“ sdělil ve spěchu praktický lékař Pavel Brejník.

A prakticky nejsou jediní, kdo má plné ruce práce. „ Máme především starší klientelu, takže si sem lidé dost často přicházejí pro recepty do zásoby. Pacienti chtějí především kapky na zelený zákal, které se při této nemoci užívají nepřetržitě. Nápor začal již v září, ale od prosince je zájem asi největší. Jen do včerejšího poledne jsme přijali kolem třicítky lidí,“ uvedla oční lékařka Alexandra Sklenková.

Poplatky však netrápí jen pacienty. Také někteří lékaři dosud nemají jasno, jakým způsobem je budou vybírat. „Zatím jsme připraveni vybírat provizorním systémem, tedy klasická pokladnička a potvrzení. Doufáme ale, že se podaří najít nějaký centralizovaný systém,“ řekla sestra v ordinaci doktorky Sklenkové .

Starost se zavedením nového systému mají také lékárníci. Věty typu tři balení léku na tlak, další tři na srdce a jiné teď slýchají prakticky celé dny.
„Nejen lidé v důchodovém věku, ale i ti mladší mají obavy z toho, co přinese příští rok, takže si dělají zásoby. Domnívám se, že zvýšený zájem o léky je minimálně celý prosinec,“ sdělila zástupkyně vedoucí lékárny Miluše Vrbová.

Starosti seniorů jsou však zcela pochopitelné. „Nejsem ten typ, který si dělá zásoby. Byl jsem si jen pro léky na měsíc tak jako jindy. Beru troje. V lednu stejně musím na další kontrolu, takže se poplatkům stejně nevyhnu. Myslím si, že to nějak zvládnu, ale je pravdou, že při zdražování nájmu a jiných služeb to bude opravdu dost těžké,“ poznamenal k problému devětapadesátiletý Josef Bláha.