„Když jsem před Vánoci 2011 volala na odbor Životního prostředí (OŽP) kladenského magistrátu, proč se na Lapáku těží, bylo mi řečeno, že je to v pořádku, protože se jedná o hospodářský les.

Tehdy se mnou po telefonu hovořil pracovník pověřený vedoucím Odboru Radovanem Vítou. Dost mě to znepokojilo, protože se v Lapáku kácelo i na velkých plochách. Věděla jsem, že v příměstských lesích je to jinak. Na to jsem iniciovala výše zmíněnou podpisovou akci, aby se v případě omylu nebo nedobrého úmyslu dalo kácení zabránit.

Vedení Lesů České republiky najednou ale vydalo oficiální zprávu, že se jedná o les příměstský a vše je v pořádku. S rozdílnou odpovědí jsem se nespokojila a s úřady si nadále vyměňujeme e-maily již několik týdnů,“ řekla iniciátorka petiční akce na záchranu Lapáku, Renata Luxová z Kladna.

Přestože zřejmě došlo tehdy před Vánoci pouze k chybě v komunikaci a na Lapáku se patrně nekácelo v rozporu se zákonem, vedoucí OŽP Radovan Víta dnes kvůli tomu uskuteční prohlídku zmíněné lokality na Lapáku společně s revírníkem LČR Viktorem Veselým.

„Podle dokumentace, kterou mám k dispozici, se jedná o lesy zvláštního určení, kde platí speciální režim. Všechna místa si dnes projdu a prohlédnu, zda je to v pořádku,“ řekl ve středu Kladenskému deníku Radovan Víta, jenž tvrdí, že nyní se na Lapáku nekácí.

Lesy České republiky jako správce porostu mají takzvaný desetiletý plán. Ten si ale řídí samy. Potom už záleží pouze na tom, zda přijde kontrola a vedení společnosti dokáže svůj záměr při kácení obhájit či nikoli.

Radovan Víta sdělil, že je ochoten pro uklidnění veřejnosti domluvit s revírníkem procházku lesa pro občany případně zajištění informačních cedulí.

VÝSLEDEK KONTROLY V LESE SE DOČTE V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ KLADENSKÉHO DENÍKU V PÁTEK 13. LEDNA