S plánovanou stavbou paralelní dráhy již přetekla trpělivost všech, kteří v těchto oblastech bydlí.

Nová paralelní letová dráha
V současnosti je ročně evidováno asi osmdesát tisíc pohybů letadel. Studie vypracovaná do roku 2020 určuje stoprocentní nárůst kapacity až na 175 tisíc pohybů za rok.

Zprovoznění paralelní dráhy RWY 06R/24L by se mělo dle samotného Letiště Praha projevit na zkvalitnění života velké části obyvatel Prahy a okolí. Výrazné utlumení provozu na dráze RWY 13/31, spojené s výstavbou dráhy nové, by mělo snížit hlukovou zátěž v dosud postižených oblastech. V Unhošti, která by měla dle plánu patřit do ochranného blokového pásma, si to ovšem většina obyvatel spolu se zastupitelstvem města nemyslí.

Nechtějí do ochranného pásma
„Naše stanovisko jsme předali ministerstvu životního prostředí i Správě Letiště Praha,“ uvedl starosta Unhoště Ivan Záboj. „Město nesouhlasí s rozšířením ochranného pásma, které by ho mělo pohltit,“ dodal. Zastupitelstvo a starosta obce žádají o dodržení stávající hranice a zachování současné osy letové dráhy.

„Letiště tvrdí, že dodržuje veškeré dané limity, tak proč je chce dále rozšiřovat,“ řekl dále Záboj. Upozornil také na skutečnost, že v případě zahrnutí města do ochranného pásma bude nutné na jakékoliv stavební úpravy i u soukromých vlastníků půdy povolení Správy Letiště Praha.
„V ochranném pásmu být zahrnuti nemusí. Záleží na zastupitelstvu města, jak se rozhodne. Naši nabídku již obdrželi,“ řekla tisková mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí.

Přístup k měřeným hodnotám hluku
„Město by velice uvítalo již dlouho slibovaný internetový přístup k měřeným hodnotám hluku,“ pokračoval starosta. „Naopak nám bylo řečeno, že měřicí stanice by zde měla být zrušena dle projektu, který byl původně chybně sestaven, a přesunuta do jiné lokality,“ konstatoval. Správa Letiště Praha však tyto informace popřela. „V současnosti máme třináct instalovaných měřičů,“ uvedla Eva Krejčí.

Měřiče jsou doposud instalovány v Jenči, Červeném Újezdě, Pavlově, Unhošti, Hostivicích, Dobrovízi, Kněževsi, Horoměřicích, Přední Kopanině, Praze–Řepích, na Bílé Hoře a v Suchdole. „V Unhošti je navíc umístěna stacionární stanice, která rozhodně odstraněna ani přesunuta nebude. Výsledky měření jsou zveřejněny na internetových stránkách Letiště Praha. Jak denní , tak i měsíční,“ upřesnila Krejčí.

Piloti údajně nedodržují letové dráhy
Hlavní důvod vzniku nadměrného hluku většina obyvatel včetně starosty spatřuje v tom, že piloti nedodržují trajektorii letu. „ Správa letišť sice propaguje systém nechybujícího měření dodržování trajektorií a přísné sankcionování společností tyto předpisy porušujících, avšak zatím se nic nemění, spíše naopak,“ uvedl starosta.

„V posledním týdnu se situace ještě zhoršila, protože byla otevřena letová dráha,“ dodal. Zastupitelstvo též zastává názor možné nepravdivosti výsledných měření hlukové zátěže či podjatosti firem, jež šetření provádějí. Navíc všechna měření týkající se dodržování trajektorií letadel jsou založena pouze na hypotetických výpočtech, ne faktických měřeních. „Nechceme náhrady, ale chceme tady mít klid,“ potvrdil starosta Ivan Záboj.

Povinností letiště není sledování výsledků
Správa Letiště Praha vyhlásila v zájmu hlukového měření výběrové řízení, ve kterém zvítězila firma Marexkomp. Ta zajišťuje získávání všech hodnot ve vybraných lokalitách. „Povinností letiště není sledování výsledků měření. Náš zájem je založen pouze na přehledu o legislativní správnosti hladiny hluku. O systematizaci a průběh měření se správa letiště nestará. Vše obsluhuje k tomu vybraná soukromá firma,“ konstatovala Krejčí.

Hledáte pomoc? Najdete začarovaný kruh
V případě, že vy, vaše obec či město pociťujete, že hluk letového provozu je ve vašem bydlišti nadměrný, máte možnost požádat o pomoc Krajskou hygienickou stanici Středočeského kraje. Ta po shledání oprávněné argumentace zahájí šetření, které bude však nejspíše opět provádět Správa Letiště Praha.

V případě, že by se opravdu prokázalo nadměrné zatížení hlukem, byla by vámi požadovaná oblast zahrnuta do ochranného hlukového pásma, které by přineslo možná větší hrozbu než užitek.