Příkladem je sedmnáctiletý Martin Kušnier ze Slaného. „Jsem bez brigády. Chtěl jsem nějakou, kde bych se dostal k počítačům, ale nic takového jsem nesehnal. Hledal jsem všude možně po Slánsku, abych nemusel daleko dojíždět. Díval jsem se do inzerátů, ale nic mě neoslovilo. Ale kdybych ještě viděl nějakou dobrou příležitost, tak po ní určitě skočím," prozradil Martin.

Podobně dopadl stejně starý David Rubeš z Kladna. „Hledal jsem brigádu dlouho a všude možně na internetu, chodil jsem po Kladně, ptal se, ale nic jsem nenašel. Tak brigádu zatím nemám," řekl.

Možnost výdělku nesehnal ani student Vojtěch Karaus z Čelechovic. „Nemám brigádu, a to jsem se velice snažil. Všude, kde jsem se byl zeptat, mě odmítli. Buď že mají plno, nebo že mi ještě nebylo osmnáct let," svěřil se Vojta.

Alespoň příležitostně si může přivydělat devatenáctiletý Patrik Kříž z Kladna. „Stálou brigádu nemám, jen když mi kamarád zavolá,  pomůžu s nákladem a výkladem věcí. Dal mi také tip, ať zavolám do jedné známé přepravní společnosti,  tak to zkusím," plánuje Patrik.

Více štěstí měla sedmnáctiletá Kristýna Daníčková z Kladna-Vrapic. „Brigádu mám díky praxím, které jsem absolvovala přes školní rok. Nabídla mi ji ředitelka vrapického učiliště. Vyplňuji tu tabulky v excelu a wordu. Mám tu velice dobrý kolektiv, se kterým si rozumím. Práce mě baví," uvedla Kristýna.

Také sedmnáctiletému Janu Lintymerovi z Kladna se snaha vyplatila. „Letos jsem to měl s hledáním brigády lehké. Už loni jsem se chtěl přihlásit do pořadatelského týmu, který zařizuje florbalové turnaje. Tehdy jsem to nestihl, ale letos jsem se přihlásil včas.  Má práce se skládá z přípravy haly na zápas, pomáhám s uklízením, časomírou a zápisem, píšu on-line zprávy na internet, podávám informace trenérům," popsal aktivity Honza.

Existují samozřejmě agentury, přes které mohou studenti brigády sehnat. Agentura se jim pokusí najít místo. U každého uchazeče odborníci prověří jeho profesní znalosti, dovednosti a dispozici pro výkon práce.

Jedna z takových agentur sídlí v kladenské ulici Obránců míru. Studentů se tu prý hlásí celkem dost. V porovnání s minulými lety dokonce ještě více.

Autor: Monika Macháčková