Tradice, při které jsou svobodné dívky z obce vyváděny ven ze svých domů, aby byly po celý rok krásné a dařilo se jim, zde má dlouhé trvání.

Podle starostky Jany Novákové trvá s krátkou přestávkou již zhruba dvacet let. Ve Lhotě jsou také jedni z mála na celém Kladensku, kde se tento staročeský zvyk stále dodržuje.

,,Jsem místní rodák a dříve jsem samozřejmě tancovala Staročeskou besedu nebo dělala Mařenku. Já osobně se každý rok těším. Myslím si, že je to pro lidi z obce příjemné setkání,“ řekla starostka zhruba hodinu před začátkem celé akce.

Tehdy si zřejmě ještě pečlivě promýšlela, jestli dá Kecalovi a Drábům povolení k oslavám a čekala na jejich příchod. Ve Lhotě se nejprve účastnící scházejí před obecním úřadem. Setkávají se zde vdané paní a děti v krojích, ostatní lidé a nechybí zmiňovaní Kecal a Drábové. Ti se starají v době oslav o bezpečnost a pořádek v obci.

Vybírají také jakési mýtné za průjezd automobilů obcí. A samozřejmě nechyběla ani kapela a první tanec polky přímo před úřadem. Následně vyrazil průvod v čele s Jeníčkem, což je nejmladší plnoletý mladík v obci směrem k domu starostky.

Více se dočtete v tištěném vydání Kladenského deníku v pondělí 17. května 2010.