Expozice byla přístupná v sobotu i v neděli a dorazilo okolo 250 návštěvníků. Na panelech a prostřednictvím historických i soudobých exponátů a kronik se veřejnost mohla seznámit s tím, jak šel čas a jak nesnadný vedli skauti boj o přežití, kdy byla existence hnutí několikrát v ohrožení. Za války ho zakázali Němci, poté v 70. letech minulého století zasáhli komunisté, kteří Junáka zrušili podruhé.

Historie skautingu v Libušíně se datuje od roku 1938 minulého století, přičemž 18. prosince byla svolána první zakládající schůzka oddílu.

Jak připomněl současný vedoucí střediska František Kotaska (Sekyrka), vůdčí osobností se tehdy stal Vladimír Jager, který nejen že se sám nadchl pro skauting, ale dokázal pro něj získat i další libušínské kluky. Zakládajících členů bylo v té době okolo deseti, včetně ministrantů libušínského kostela.

Po sametové revoluci stál u vzkříšení Junáka Václav Černucký (Dingo). Jak potvrzuje současný vedoucí, na letní tábor, který mají dodnes u Velké Chmelišné, tehdy vyjelo devadesát libušínských skautů.

„Od té doby členská základna výrazně posílila. Aktuálně máme 140 členů v několika oddílech, přičemž k nám docházejí kluci i holky předškolního věku, mládež i dospělí,“ potvrzuje šéf střediska, jenž vede libušínské skauty dvanáct let.

Kromě celoročních aktivit a schůzek, které pořádají na své základně každý týden, si druhým rokem vzali místní skauti pod patronát libušínský domov pro seniory, kde se zapojují do akce Ježíškova vnoučata a stejně jako v jiných letech rozdají zájemcům na Vánoce Betlémské světlo, a to příští sobotu 23. prosince v čase od 17 do 19 hodin. S vlastní lucerničkou si ho můžete přijít připálit do kostela Svatého Prokopa na libušínském náměstí.