Chybět nebude víceúčelové multifunkční hřiště, na zimu kryté nafukovací halou, in-line dráha, dvě bowlingové dráhy, tenisový kurt s umělým povrchem, kurt na beach volejbal, hřiště na petanque, velké dětské hřiště, zemní trampolína, pumptrucková dráha nebo odpočinková zóna s možností procházek. Nacházet se tam bude i restaurace.

Herec a výtvarník Jiří Suchý zahájil ve Velvarech svoji výtvarnou výstavu.
Když nehraju, kreslím. Herec a výtvarník Jiří Suchý vystavuje ve Velvarech

Starosta města Vladimír Eichler se inspiroval před časem v jižních Čechách. „Viděl jsem různé sportovní areály a nejvíce mě zaujal ten na Hluboké. Líbila se mi například jejich zemní trampolína. Své poznatky a nápady přinášeli i ostatní zastupitelé, projekt vychází ze společného návrhu,“ připomněl starosta.

Záměr plánuje obec už déle než pět let. Cena komplexu by se mohla pohybovat kolem sto milionů korun. „Projekt už je hotový, vytvořil ho pro nás renomovaný kladenský architekt Karel Albrecht. Jelikož se sportoviště nacházelo v částečně záplavovém území, musel se projekt upravit. Nyní už máme kladné stanovisko od Povodí Vltavy, tak čekáme jen na stavební povolení. Rádi bychom požádali i o dotaci na výstavbu areálu, uvidíme, zda budeme úspěšní,“ uvedl Eichler.

Je naděje, že stavba začne už letos

Pokud vše půjde podle plánu, bude vypsán tendr na zhotovitele. „Kdyby šlo vše bez komplikací, teoreticky by se dalo začít ještě letos. Je to naším přáním,“ doplnil starosta.

Libušínské koupaliště, které patří k nejstarším na Kladensku, bylo vybudováno v údolí pod místním hradištěm v roce 1924. Po utlumení těžby v kladenských dolech přestalo být postupně zásobeno vodou ze sousední šachty a časem zeslábly i lesní prameny. Tím pádem byl osud plovárny navždy zpečetěn.

Na sousedním hřišti se roky hrála házená, později na přelomu tisíciletí také hokejbal. Pak už areál chátral. 

Topol v Želevčicích dopadl těsně vedle domu a stáje.
Vichřice lámala stromy. Topol v Želevčicích dopadl těsně vedle domu a stáje

Jde sice o záplavovou oblast, ale voda se tam vyskytne jen čas od času, například po tání sněhu, kdy stéká z lesa. Ještě do loňského roku stála na koupališti i původní dřevěná budova, kterou občas užívali například účastníci Libušínské bitvy, při požáru však lehla popelem. Až získá obec stavební povolení, budou zasypány i bazény, které tak navždy zmizí z dohledu.

Zachovají se už jen vzpomínky na koupaliště na historických fotografiích či filmovém pásu. Libušínské koupaliště se totiž objevilo na stříbrném plátně v roce 1961 ve snímku Červnové dny, který pojednává o milostném vzplanutí hornického učně. Díky režijnímu debutu Antonína Kachlíka je koupaliště zachyceno v takové podobě jako v dobách své největší slávy.

Koupaliště a libušínští komparzisté ve filmu

„Natáčení jsem se tehdy zúčastnil. Bylo mi necelých devatenáct let a pracoval jsem na kladenských šachtách jako důlní elektrikář. Tehdy u nás ještě dělal Eda Pergner (otec moderátorky Terezy Pergnerové, pozn. red.), který se později stal známým textařem, pracoval tu v propagaci, organizoval pro nás různé estrády. Tenkrát nám nabídl, že přijeli filmaři, jestli si nechceme zahrát ve filmu za honorář. Tak jsme šli. Někteří točili scény právě i na koupališti. Filmařům se líbila moje motorka Jawa 250, tak jsem hrál, jak jedu do práce na šachtu libušínským lesem. Za tuhle epizodní roličku jsem dostal třicet korun a za motorku třicet korun navíc,“ vzpomíná na natáčení jednaosmdesátiletý Bedřich Hájek ze Slaného.

Inspirace: Sportovně rekreační areál v Hluboké nad Vltavou

Máte doma staré fotografie libušínského koupaliště?
 

Podělte se o své vzpomínky se čtenáři Kladenského deníku

Fotky ze svých domácích archivů posílejte mailem na:
redakce.kladensky.denik.cz
Děkujeme