Hned po požáru vyhlásili sbírku na její obnovu.

Na svého jmenovce nezapomnělo ani město Libušín, které na obnovu unikátního díla architekta Dušana Jurkoviče poslalo 20 tisíc korun z rozpočtu. Ovšem shoda jmen není jediná vazba Libušína na vyhořenou chatu.

Návrh vznesl na zastupitelstvu starosta Vladimír Eichler. „Znám to místo velmi dobře. Na Pustevnách jsem několikrát byl. Naše rodina má nedaleko chalupu. Když jsem se přistěhoval do Libušína, hned jsem si říkal, že se město jmenuje stejně jako chata," uvedl libušínský starosta.

Když začátkem března viděl, co plameny se stavbou způsobily, hned ho napadlo přispět na její obnovu. „Z mé strany to bylo trochu osobní, ale samozřejmě, že je tu vazba se stejnými jmény. Když jsem pak komunikoval s ředitelem Valašského muzea ani nevěděl, že nějaké město Libušín existuje," dodal Vladimír Eichler.

Shoda názvů dala navíc na pozadí tragického večera, kdy památka vyhořela, vzniknout kuriózní situaci.
„Sousedka totiž řekla mému tátovi, který byl zrovna na chalupě, že vyhořel Libušín. Otec se zhrozil a hned mi telefonoval do Libušína, aby zjistil, co se děje. Tak jsem mu řekl, že to nehoří náš Libušín, ale Libušín u nich," dodal Vladimír Eichler.

Ve veřejné sbírce je nyní přes 4,5 milionu korun. Přispívají nejen města, ale také školy, firmy i lidé, kteří vhazují peníze do dřevěných pokladniček.

„Mohu říci, že příspěvek od města Libušín je jeden z nejvzdálenějších. Naprostá většina dárců je z našeho okolí," vyjádřila se Kladenskému deníku mluvčí muzea Petra Valíčková.

Libušín stál na beskydských Pustevnách dlouhých 115 let. V současné době už je spáleniště uklizené a oplocené. Odpad odklízela specializovaná firma. V chatě bylo po požáru místy až sedmdesát centimetrů popelu. Nad vyhořelou památkou vyroste provizorní zastřešení, které bude torzo Libušína chránit před povětrnostními vlivy.