Okamžitá operace bylo nevyhnutelná. Po neodkladném zákroku, musela holčička podstoupit také chemoterapii. Nyní, aby mohla Valinka znovu normálně chodit, potřebuje velmi nákladnou péči.

Kladenský deník, Středočeské vodárny i další subjekty chtějí dívence pomoci a přispět sběrem plastových a plechových víček. Za utržené peníze bude moci Valinka podstoupit speciální léčebnou proceduru v kosmickém oblečku v lázních Klimkovice.

Plastová víčka z různých výrobků ať už vody, aviváží, víčka od šlehačky ve spreji, krabičky od kindervajíček, plastové kryty od sudů, zátky nebo plechovky od piva, limonád zkrátka vše označené recyklačním trojúhelníkem, mohou lidé nosit nejen do redakce Kladenského deníku ve Váňově ulici, ale také například do Středočeských vodáren v ulici U Vodojemu či Infocentra Pod Velvarskou branou ve Slaném.

Do sbírání víček se po uveřejnění příběhu holčičky v Kladenském deníku zapojily celé základní školy, restaurace a podniky. Víčka pro ni sbírají například děti ze Základní školy ve Pcherách či ze slánské školy v Palackého ulici. Nezahálely ani děti z Mateřské školy ve Smečně a pytle víček nasbírali také hosté a zaměstnanci Kladenského divadélka či návštěvníci knihovny v Unhošti.

Rodiče pro Valinku zřídili i speciální veřejný účet, na který mohou dobrovolníci posílat peníze. Stejně jako to udělal slánský Pivovar Antoš. Díky jeho daru je holčička k potřebné léčebné kúře o 20 tisíc korun blíže.

Podle informací Lucie Pilecké, tety Valinky, se na účtu nashromáždily už peníze na jeden rehabilitační pobyt v lázních. „Je úžasné, jak všichni dokážou pomoci a není jim osud dítěte lhostejný," vyjádřila se Lucie Pilecká.

Víčka za 22 tisíc

„Plastová víčka zatím střádáme doma a čekáme, až se otevře sběrna firmy, která podporuje handicapované a poskytuje tak vyšší částky za výkup. Za tři měsíce sběru lidé nasbírali téměř tři tuny víček, což představuje zhruba 22 tisíc korun," upřesnila maminka Valinky Radka Pilecká.

„Přichází nám spousta dotazů, jak třídit víčka. Nejdůležitější je, aby byla čistá. Zašpiněná nevykupují. Klasická PET víčka se rozdělují na červená a jejich odstíny, další zvlášť na oranžová a jejích odstíny, a potom ostatní barvy již dohromady jako mix," dodala Radka Pilecká.

„Bojujeme každý den. Cvičíme, chodíme na elektrostimulaci nožiček. Prostě zkoušíme vše, co Valince pomůže. Díky podpoře všech dobrých lidí se zvládá vše snadněji. Děkuji všem," uzavřela miminka Valinky.

Kromě Středočeských vodáren začali víčka sbírat také zaměstnanci Vodohospodářské společnosti Vrchlice – Maleč v Kutné Hoře. Sbírku vyhlásili poté, co si přečetli výzvu v Kladenském deníku.

„Jsme rádi, že můžeme pomoci. Vždyť jsme všichni vodárníci," uvedla Jaroslava Nešporová z vodohospodářské společnosti.