Tak by se dal ve stručnosti shrnout obsah dopisu, který tento týden podepsali starostové a primátoři pěti měst na trase páteřní komunikace vedoucí z Prahy, přes Kladensko, Slánsko, Lounsko, Chomutovsko až do sousedního Německa. Dokument poputuje na hejtmanství, do Sněmovny, na Úřad vlády a do Senátu ČR.

K listu připojili svůj podpis starosta Slaného Ivo Rubík, dále starostové Loun, Žatce, Postoloprt, primátor Chomutova a starosta Mostu.

Zástupci měst požadují především zařazení dostavby silnice R7 mezi priority. Trvají na neprodleném dobudování čtyř pruhů po celé její délce z Prahy do Chomutova.

„Shodli jsme se v tom, že by se nemusela komunikace rozšiřovat naráz ve všech úsecích, ale alespoň tam, kde lidé nejčastěji předjíždějí například u Lotouše, aby se snížil počet tragických smrtelných nehod," řekl už na počátku měsíce k záležitosti místostarosta Slaného Jaroslav Hložek.

„Slaný je přetíženo kamiony. Lidé musejí při přecházení v nepřetržitém proudu vozidel často riskovat. Negativní vlivy na bezpečnost, zdraví lidí i životní prostředí jsou neoddiskutovatelné. Představitelé státu by se tím měli zabývat," řekl kromě jiného starosta Slaného Ivo Rubík. Zmínil také obdobný problém, který má město na další klíčové komunikaci I/16 ve směru ze Slaného na Velvary.

„Každý den se ve městě tvoří tříkilometrové zácpy, a to vlivem zejména tranzitní dopravy. To, kromě jiného, také poškozuje infrastrukturu," dodal Rubík.

Jeho slova podporují i Severočeši. „Jde o životně důležitou stavbu pro obyvatele velké části této země," hovoří jednoznačně starostové. Zástupci měst se dále shodli, že dostavba komunikace je důležitá také z mezinárodního hlediska zejména s ohledem na obchod s Německem.

Zdeňka Hamousová, starostka Žatce, vyzdvihla především nutnost dostupnosti pracovních příležitostí. „Stále více lidí přichází o práci, lidé musejí cestovat za prací do hlavního města nebo jinam," uvedla s tím, že dopravní dostupnost je životně důležitá pro možnost pracovního uplatnění. Dokument je prvním krokem společné snahy a životy lidí jsou pro muže i ženy na radnicích prioritou.

„Co se týká úseku silnice I/7 u Slaného, je to opravdu velký problém co do počtu dopravních nehod. Stále stejná místa, stále mrtví lidé. Při jízdě z Prahy nebo z opačného směru, dojde řidičům často trpělivost a předjíždějí na dvouproudovce i tam, kde to není vhodné. Naposledy zde v říjnu zahynuli, ne vlastní vinou, manželé Liškovi ze Slánska. Je to zkrátka tragédie," vyjádřila svůj názor Hana Tichá ze Slaného.