VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se bouří, další obchoďák v Kladně na Růžovém poli nechtějí

Kladno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Místy bouřlivé bylo setkání více než stovky Kladeňáků, kteří se mohli veřejně vyjádřit k chystaným změnám územního plánu. Setkání s architekty a zástupci města se uskutečnilo ve čtvrtek večer v prostorách kladenské Fakulty biomedicínského inženýrství v Kokosu na Sítné.

4.12.2017 1
SDÍLEJ:

Veřejné projednávání navrhovaných změn územního plánu v kladenském Kokosu bylo místy bouřlivé.Foto: Deník / Husárová Kateřina

 Trojice architektů veřejnosti představila možné změny, jaké by měli zastupitelé schválit pravděpodobně počátkem příštího roku. Jaká je vize vedení města Kladna, co vše územní plán umožňuje a jaké jsou jeho regulativy, to vše měli možnost příchozí sledovat při promítané prezentaci. 


Valnou většinu těch, kteří do posluchárny dorazili však nejvíce zajímala jediná lokalita a tou je Růžové pole. Vzhledem k tomu, že dosud nezastavěné plochy na poli o rozloze několika hektarů jsou v majetku soukromých osob, obávají se obyvatelé, že vedení města Kladna povolí změnu územního plánu, aby zde mohla vzniknout komerční zóna. Celkově se tím prý zhorší životní podmínky místních. Svoje námitky proti změně mohou lidé podávat do sedmi ode dne projednávání. 


Přestože se snažil kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) příchozím vysvětlit, že prosadit komerční zónu není iniciativou města, nýbrž soukromých vlastníků, odpůrci tomu příliš nevěří.


Z publika se proto ozývala řada odpůrců. „Není to pravda! Lžete nám, viděli jsme na internetu plány na výstavbu Globusu na Růžovém poli, které ale pak zase z internetu zmizely,“ argumentovala jedna z žen. Podle primátora žádné oficiální podklady pro výstavbu obchoďáku v Kladně na Růžovém poli neexistují a pokud na internetu něco kolovalo, byla to iniciativa soukromých subjektů. Vzhledem k tomu, že se obyvatelé Kročehlav obávají toho, aby jim za domy vedle lesíku Bažantnice nevyrostlo další obchodní centrum, vznikla na podporu protestu iniciativa Zachraňte Růžové pole. Ta má za úkol získat nejméně dvě stovky podpisů pro veřejného zástupce. Listina tím získá právní váhu stejnou jako námitka. 


To, že lidé politikům málo věří a v minulosti už se zklamali, potvrdila v Kokosu vystoupení řady dalších rozhořčených jednotlivců, které místy podporovali i opoziční zastupitelé Dan Jiránek (ODS) či Miroslav Bernášek (ODS). Primátor Volf proto připomněl, že i další jednání s veřejností jsou možná. „Pokud budou mít lidé připomínky a námitky, nikdo neříká, že se takto nesejdeme ještě jednou,“ sdělil Volf a zdůraznil, že lidé se sice bojí obchoďáku, ale v současném územním plánu je lokalita Růžové pole označena jako sportoviště, kde může vzniknout nejen stadion, ale i ubytovací služby a parkoviště.

„Když si vlastník pozemku vymyslí, že zde postaví plochou dráhu, tak může!“ upozornil Volf. „To vše je legitimní. Proto jsme dnes tady, abychom dokázali, že se snažíme opravit věci, které byly v původním plánu špatně. Do toho přišla tato změna a vy jste přesvědčeni, že chceme stavět supermarket. Tak to přece ale není. Město není vlastníkem pozemků,“ upozornil primátor.

„Jestli si někdo myslí, že jsme sem dnes přišli, abychom protlačili supermarket na Růžovém poli, tak nikoli! Změnu ovšem musíme projednat, protože o ni bylo požádáno. Děláme to proto, abyste měli čas vznést námitky. Co bude následovat, nebudu předjímat. O schválení či neschválení rozhodnou zastupitelé. Ne my tady dnes,“ dodal ve čtvrtek večer primátor. Na to se dotázala další žena z publika: „Jak to, že tedy projekt na Globus existuje? Já jsem ten projekt viděla!“ Na to primátor odpověděl: „Projekt jsem neviděl. My víme, kdy bylo požádáno o změnu územního plánu, vlastníci nám dali pouze podklad, kde obchodní dům má stát. My nic neprojektujeme, vše je záležitostí strany, která tam chce stavět. Jestli si dali zhotovit projekt a nebylo to schváleno a pak ty plány vyhodí, je jejich problém,“ dodal primátor. 


Kromě Růžového pole zahrnovalo veřejné projednávání ještě i další navrhované změny jakými jsou například zastavěné či zastavitelné plochy, zahuštění zástavby, vypuštění povinnosti zajistit parkování na svém pozemku a zvýšení počtu maximálního počtu pater ze dvou na čtyři. „Každá stavba má pochopitelně negativní vliv na životní prostředí a proto je to vždy o hledání rovnováhy mezi soukromým a veřejným zájmem,“ připomněl architekt Ondřej Rys.

Majitel pozemku na Růžovém poli

"K situaci kolem Růžového pole mám několik postřehů, ke kterým bych se rád vyjádřil. Pan Dan Jiránek a jeho anonymní společníci na sociálních sítích momentálně rozpoutali vulgární a urážlivou kampaň. To, že jsem starosta Velkého Přítočna a zároveň spoluvlastník  dotčených pozemků tomu, jak jinak, jen nahrává. Je velmi zajímavé, že pan Jiránek nás nekřižoval v minulých letech, kdy jsme v době, kdy byl ve vedení města, vyšli městu Kladnu mnohokrát vstříc a téměř stejní vlastníci pozemků jim umožnili výstavbu několika závodů od kruhového objezdu u Růžového pole na levé i pravé straně směrem k Velkému Přítočnu," říká Jan Burger.

"Tam, a to je podstatné, původně zasahovalo katastrální území Velkého Přítočna. Skutečný příběh a historii Růžového  pole zveřejním až tento nátlak ustane. Sdělím důvod, proč dotčené pozemky na Růžovém poli, kde nyní žádáme o změnu ÚP určili na sport velmi potichu. Upozorňuji, že nás nikdo z bývalého vedení města nikdy neoslovil, že by tam vůbec nějaké sportoviště chtěl realizovat. Už toto je přinejmenším k zamyšlení. My ten důvod známe, ale že by ho pan Jiránek zapomněl? 
Závěrem chci říci, že případný prodej pozemků jsme odsouhllasili na základě zajímavého projektu, který by mohl být pro město přínosný. Vyjádřit se ke změnám ÚP na veřejném projednání má samozřejmě právo každý občan s trvalým pobytem v Kladně. My vlastníci se změnou ÚP souhlasíme,"dodává vlastník Jan Burger.

Dan Jiránek (ODS)

Na to odpovídá opoziční kladenský zastupitel a bývalý primátor Kladna Dan Jiránek (ODS). "Netuším, co je štvavá kampaň, ale pravdou je, že se na rozdíl od vedení města, snažíme upozornit obyvatele Kladna na to, jaké dopady může mít schválení změn územního plánu, který totéž vedení města schválilo před necelými dvěma roky. Škoda, že město nevyužilo svých placených stránek jak tištěných, tak ostatních, aby občany informovalo také, a navíc s ohledem na očekávaný zájem veřejnosti zvolilo sál s malou kapacitou, takže řada obyvatel musela během jednání stát.  Předesílám, že kromě Růžového pole se jedná o snížení koeficientů zeleně, vypuštění povinnosti zajistit parkování na svém pozemku a zvýšení počtu maximálního počtu pater z 2+1 na 4+1 ( tím +1 míněno podkroví)," říká Dan Jiránek.

"Jednání s majiteli pozemků na Růžovém poli bylo vždy složité s ohledem na jejich počet a rozdílné zájmy. Nicméně se opakovaně obraceli na město, aby zde povolilo zástavbu. S ohledem na relativní nedostatek ploch na sportování (vzhledem k počtu obyvatel sídliště Kročehlavy) a také s ohledem na stárnutí sídliště , kdy je neorganizovaný sport, zejména pro dospívající a mladé dospělé vytlačován ze sídliště, se město rozhodlo umožnit využití jedné s posledních rozvojových ploch ve městě pro sportovní účely," doplnil zastupitel Jiránek.

Autor: Kateřina Nič Husárová

Místo události:
4.12.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 22 000 Kč

Technici v oblasti chemie (kromě chemického inženýrství) Laborant. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, SŠ vzdělání – vyučen v technickém oboru (Vše zaučíme), Samostatnost, odpovědnost, spolehlivost, Aktivní přístup k práci, , Nabízíme:, Práci ve velké úspěšné společnosti, Jednosměnný provoz, Náborový příspěvek 3 000 Kč, Motivační odměnu, 13. plat a 5 týdnů dovolené, Příspěvek na penzijní připojištění, Dotované závodní stravování, Příspěvek na rekreaci vašich dětí, Zvyšování kvalifikace (semináře, kurzy, školení), Firemní společenské akce. Pracoviště: Metal trade comax, a.s., Sídliště, č.p. 420, 273 24 Velvary. Informace: Blanka Vaigeltová, +420 315 730 201,724 146 998.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 25 000 Kč

Zahradníci pro pěstování zahradních rostlin zahradník - zahradnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme vyučení v oboru nebo praxi a výbornou znalost zahradnického sortimentu - PODMÍNKA! , , Pracovní doba: 8:00-18:00 hod, krátký/dlouhý týden.. Pracoviště: Zakládání a údržba zeleně s.r.o., zahradnictví nouzov, Unhošťská, č.p. 1007, 273 51 Unhošť. Informace: Rudolf Fiala, +420 312 246 201,603 544 310.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 17 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce vedoucí prodejny maso, uzeniny, lahůdky - SLANÝ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Kaufland ve městě SLANÝ. , , Pracovní náplň: , • objednávání a příjem zboží pro prodejnu , • nábor prodavaček, jejich hodnocení a motivování , • celkové řízení chodu prodejny , • zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů , , Požadujeme: , • ideálně vyučení v oboru řezník nebo SŠ potravinářské technologie , • praxe v bourání a zpracování masa výhodou , • zkušenost s řízením menšího kolektivu , • znalost práce s PC , , Nabízíme: , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi , , V případě zájmu svůj životopis zašlete na mzofova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště slaný, ul. ouvalova, kaufland, Ouvalova, č.p. 1844, 274 01 Slaný 1. Informace: Michaela Zofová, +420 727 901 088.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 400 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač/ka potravin. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17400 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Provoz je dvousměnný., V případě zájmu cizince požaduje zaměstnavatel dobrou komunikaci v Českém jazyce. , Telefonický kontakt možný každý den od 8:00 do 19:0 hod.. Pracoviště: Varapo s.r.o., T. G. Masaryka, č.p. 290, 272 01 Kladno 1. Informace: Václav Rataj, +420 731 948 257.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pět let za pobodání souseda? Platí, řekl soud

Představení Petrolejové lampy.

Petrolejové lampy – poslední premiéra povedené sezóny

(NE)obyčejné prázdniny se slánskou knihovnou

Slaný - Hurá na prázdniny, si přeje mnoho malých čtenářů, kteří navštěvují dětské oddělení slánské knihovny. A není se čemu divit. Pro ně pro i pro zájemce ze Slánska jsou připraveny na letošní letní dny čtyři tábornické turnusy, pořádané v režii knihovny. Každý turnus má svoji hru – Cestou necestou, Zpátky do pohádky, Cesta kolem světa, Putování za piráty. Malí účastníci budou plnit zadané úkoly, hrát si i sportovat, jezdit na výlety. V programu je i velký táborák a koupání.

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Boje v základních skupinách fotbalového mistrovství světa v Rusku jsou v plném proudu, v akci se už stihly představit desítky světových hvězd. Šampionát je vrcholnou událostí, kterou sleduje takřka celý svět. Přečtěte si největší zajímavosti o tomto mimořádném sportovním svátku. 

Očekávejte silniční děs: přichází období oprav

Střední Čechy – Letní práce na silnici jsou pro řidiče noční můrou. K plynulosti prázdninového provozu totiž nepřispívají – zato uzavírky s nimi spojené přinášejí kolony spojené s někdy i citelným zdržením.

FOTO: Kladeňáci běželi Pražskou štafetu

Praha, Kladno - Ve středu 13. června a ve čtvrtek 14. června se v Praze běžela O2 Pražská štafeta družstev na 4 x 5 km ve Stromovce, které se zúčastnilo celkem 823 čtveřic a mezi nimi byla i jedna kladenská. Ta reprezentovala největší středočeské město Kladno ve složení Josef Kaftan, Jaroslav Červený, Jan Neuman a Martin Brádka. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT