VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se bouří, další obchoďák v Kladně na Růžovém poli nechtějí

Kladno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Místy bouřlivé bylo setkání více než stovky Kladeňáků, kteří se mohli veřejně vyjádřit k chystaným změnám územního plánu. Setkání s architekty a zástupci města se uskutečnilo ve čtvrtek večer v prostorách kladenské Fakulty biomedicínského inženýrství v Kokosu na Sítné.

4.12.2017 1
SDÍLEJ:

Veřejné projednávání navrhovaných změn územního plánu v kladenském Kokosu bylo místy bouřlivé.Foto: Deník / Husárová Kateřina

 Trojice architektů veřejnosti představila možné změny, jaké by měli zastupitelé schválit pravděpodobně počátkem příštího roku. Jaká je vize vedení města Kladna, co vše územní plán umožňuje a jaké jsou jeho regulativy, to vše měli možnost příchozí sledovat při promítané prezentaci. 


Valnou většinu těch, kteří do posluchárny dorazili však nejvíce zajímala jediná lokalita a tou je Růžové pole. Vzhledem k tomu, že dosud nezastavěné plochy na poli o rozloze několika hektarů jsou v majetku soukromých osob, obávají se obyvatelé, že vedení města Kladna povolí změnu územního plánu, aby zde mohla vzniknout komerční zóna. Celkově se tím prý zhorší životní podmínky místních. Svoje námitky proti změně mohou lidé podávat do sedmi ode dne projednávání. 


Přestože se snažil kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) příchozím vysvětlit, že prosadit komerční zónu není iniciativou města, nýbrž soukromých vlastníků, odpůrci tomu příliš nevěří.


Z publika se proto ozývala řada odpůrců. „Není to pravda! Lžete nám, viděli jsme na internetu plány na výstavbu Globusu na Růžovém poli, které ale pak zase z internetu zmizely,“ argumentovala jedna z žen. Podle primátora žádné oficiální podklady pro výstavbu obchoďáku v Kladně na Růžovém poli neexistují a pokud na internetu něco kolovalo, byla to iniciativa soukromých subjektů. Vzhledem k tomu, že se obyvatelé Kročehlav obávají toho, aby jim za domy vedle lesíku Bažantnice nevyrostlo další obchodní centrum, vznikla na podporu protestu iniciativa Zachraňte Růžové pole. Ta má za úkol získat nejméně dvě stovky podpisů pro veřejného zástupce. Listina tím získá právní váhu stejnou jako námitka. 


To, že lidé politikům málo věří a v minulosti už se zklamali, potvrdila v Kokosu vystoupení řady dalších rozhořčených jednotlivců, které místy podporovali i opoziční zastupitelé Dan Jiránek (ODS) či Miroslav Bernášek (ODS). Primátor Volf proto připomněl, že i další jednání s veřejností jsou možná. „Pokud budou mít lidé připomínky a námitky, nikdo neříká, že se takto nesejdeme ještě jednou,“ sdělil Volf a zdůraznil, že lidé se sice bojí obchoďáku, ale v současném územním plánu je lokalita Růžové pole označena jako sportoviště, kde může vzniknout nejen stadion, ale i ubytovací služby a parkoviště.

„Když si vlastník pozemku vymyslí, že zde postaví plochou dráhu, tak může!“ upozornil Volf. „To vše je legitimní. Proto jsme dnes tady, abychom dokázali, že se snažíme opravit věci, které byly v původním plánu špatně. Do toho přišla tato změna a vy jste přesvědčeni, že chceme stavět supermarket. Tak to přece ale není. Město není vlastníkem pozemků,“ upozornil primátor.

„Jestli si někdo myslí, že jsme sem dnes přišli, abychom protlačili supermarket na Růžovém poli, tak nikoli! Změnu ovšem musíme projednat, protože o ni bylo požádáno. Děláme to proto, abyste měli čas vznést námitky. Co bude následovat, nebudu předjímat. O schválení či neschválení rozhodnou zastupitelé. Ne my tady dnes,“ dodal ve čtvrtek večer primátor. Na to se dotázala další žena z publika: „Jak to, že tedy projekt na Globus existuje? Já jsem ten projekt viděla!“ Na to primátor odpověděl: „Projekt jsem neviděl. My víme, kdy bylo požádáno o změnu územního plánu, vlastníci nám dali pouze podklad, kde obchodní dům má stát. My nic neprojektujeme, vše je záležitostí strany, která tam chce stavět. Jestli si dali zhotovit projekt a nebylo to schváleno a pak ty plány vyhodí, je jejich problém,“ dodal primátor. 


Kromě Růžového pole zahrnovalo veřejné projednávání ještě i další navrhované změny jakými jsou například zastavěné či zastavitelné plochy, zahuštění zástavby, vypuštění povinnosti zajistit parkování na svém pozemku a zvýšení počtu maximálního počtu pater ze dvou na čtyři. „Každá stavba má pochopitelně negativní vliv na životní prostředí a proto je to vždy o hledání rovnováhy mezi soukromým a veřejným zájmem,“ připomněl architekt Ondřej Rys.

Majitel pozemku na Růžovém poli

"K situaci kolem Růžového pole mám několik postřehů, ke kterým bych se rád vyjádřil. Pan Dan Jiránek a jeho anonymní společníci na sociálních sítích momentálně rozpoutali vulgární a urážlivou kampaň. To, že jsem starosta Velkého Přítočna a zároveň spoluvlastník  dotčených pozemků tomu, jak jinak, jen nahrává. Je velmi zajímavé, že pan Jiránek nás nekřižoval v minulých letech, kdy jsme v době, kdy byl ve vedení města, vyšli městu Kladnu mnohokrát vstříc a téměř stejní vlastníci pozemků jim umožnili výstavbu několika závodů od kruhového objezdu u Růžového pole na levé i pravé straně směrem k Velkému Přítočnu," říká Jan Burger.

"Tam, a to je podstatné, původně zasahovalo katastrální území Velkého Přítočna. Skutečný příběh a historii Růžového  pole zveřejním až tento nátlak ustane. Sdělím důvod, proč dotčené pozemky na Růžovém poli, kde nyní žádáme o změnu ÚP určili na sport velmi potichu. Upozorňuji, že nás nikdo z bývalého vedení města nikdy neoslovil, že by tam vůbec nějaké sportoviště chtěl realizovat. Už toto je přinejmenším k zamyšlení. My ten důvod známe, ale že by ho pan Jiránek zapomněl? 
Závěrem chci říci, že případný prodej pozemků jsme odsouhllasili na základě zajímavého projektu, který by mohl být pro město přínosný. Vyjádřit se ke změnám ÚP na veřejném projednání má samozřejmě právo každý občan s trvalým pobytem v Kladně. My vlastníci se změnou ÚP souhlasíme,"dodává vlastník Jan Burger.

Dan Jiránek (ODS)

Na to odpovídá opoziční kladenský zastupitel a bývalý primátor Kladna Dan Jiránek (ODS). "Netuším, co je štvavá kampaň, ale pravdou je, že se na rozdíl od vedení města, snažíme upozornit obyvatele Kladna na to, jaké dopady může mít schválení změn územního plánu, který totéž vedení města schválilo před necelými dvěma roky. Škoda, že město nevyužilo svých placených stránek jak tištěných, tak ostatních, aby občany informovalo také, a navíc s ohledem na očekávaný zájem veřejnosti zvolilo sál s malou kapacitou, takže řada obyvatel musela během jednání stát.  Předesílám, že kromě Růžového pole se jedná o snížení koeficientů zeleně, vypuštění povinnosti zajistit parkování na svém pozemku a zvýšení počtu maximálního počtu pater z 2+1 na 4+1 ( tím +1 míněno podkroví)," říká Dan Jiránek.

"Jednání s majiteli pozemků na Růžovém poli bylo vždy složité s ohledem na jejich počet a rozdílné zájmy. Nicméně se opakovaně obraceli na město, aby zde povolilo zástavbu. S ohledem na relativní nedostatek ploch na sportování (vzhledem k počtu obyvatel sídliště Kročehlavy) a také s ohledem na stárnutí sídliště , kdy je neorganizovaný sport, zejména pro dospívající a mladé dospělé vytlačován ze sídliště, se město rozhodlo umožnit využití jedné s posledních rozvojových ploch ve městě pro sportovní účely," doplnil zastupitel Jiránek.

Autor: Kateřina Nič Husárová

Místo události:
4.12.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov Dělníci na stavbách - dokončovací práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: HPP na 3 měsíce., , Fyzicky náročná práce ve velmi prašném prostředí. Praxe na stavbách výhodou. Práce dle potřeby i o víkendech., , Výpis z RT., , Prosíme o prvotní telefonický kontakt pro domluvu osobní schůzky.. Pracoviště: Andriy debych - zlonice, Komenského, č.p. 576, 273 71 Zlonice. Informace: Andriy Debych, +420 608 815 238. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladová manipulantka - skladový manipulant. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme:, čistý trestní rejstřík dle zák.č. 378/2007 Sb. Zákon o léčivech, Náplň práce:, vyskladňování léků dle objednávek lékáren, kontrola a kompletace zboží, nutná rychlost, přesnost, spolehlivost., Práce je v třísměnném provozu Po - Pá. Víkendy a svátky volné., , , Nabízíme:, stravenky v hodnotě 100,- Kč, nákup zboží se slevou, 3 dny dodatkové dovolené navíc, zajištění svozu zaměstnanců z okolních vesnic se špatnou veřejnou dopravou.. Pracoviště: Pharmos a.s. brandýsek, Slánská, č.p. 79, 273 41 Brandýsek. Informace: Marcela Skalická, +420 602 591 419. Obchod - Obchod Pokladní 90 Kč Pokladníci v prodejnách POKLADNÍ (DPP/DPČ) v maloobchodní prodejně. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: telefonicky, e-mailem: prodej@norma-online.cz , Požadujeme : , vzdělání – nižší střední , praxe v obchodním řetězci výhodou , samostatný a výkonný způsob práce, nasazení , spolehlivost, pracovitost, flexibilitu a pozitivní postoj k obchodu , příjemné vystupování , ochotu k fyzické práci , , Nabízíme : , Řádné zaškolení, možnost profesního růstu , Odpovídající finanční ohodnocení, jistotu stálého zaměstnání. Pracoviště: N4 - kladno, náměstí Sítná, č.p. 3127, 272 01 Kladno 1. Informace: , . Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 13 500 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič sk. C + E, T. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Telefonický kontakt:, Po - Pá 7:00 - 14:00 hod., , , Prémie 0 - 100%. Pracoviště: Oz stavby s.r.o., Důl Libušín, č.p. 940, 273 06 Libušín. Informace: Šárka Medeová, +420 606 753 787.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mgr. Milan Volf, primátor Statutárního města Kladna.

Ptejte se Milana Volfa, volebního lídra Volby pro Kladno

Ve Slaném se srazil autobus se škodovkou.
4

Ve Slaném se srazil autobus se škodovkou

Policie si posvítila na ilegálně zaměstnané cizince

Střední Čechy – V součinnosti se slovenskými policisty se policie v minulém týdnu zaměřila na nelegálně zaměstnávané cizince na území Středních Čech. Akce byla zaměřena na dodržování zákona o pobytu cizinců na území České republiky.

OBRAZEM: Atletika pro děti ovládla slánský stadion

Slaný - Běhej, skákej, házej rád, atletem se můžeš stát! Tímto heslem nalákali pořadatelé sportovní příznivce v pátek 21. září na atletický stadion ve Slaném, kde se uskutečnil další ročník akce Atletika pro děti.

100 let výročí založení první republiky oslavilo v Kladně 99 běžců

Kladno /FOTOGALERIE/ - Osmý Běh do schodů letos organizátoři z kladenského Podprůhonu věnovali stému výročí založení Československé republiky. Připomenuta byla osobnost odbojáře Rudolfa Knotka, který byl v roce 1942 zastřelen na schodech smrti v koncentrační táboře Mauthausen.

Vichřice nekácela jen stromy. Popadaly i stožáry

Střední Čechy - Hasiči volaní k odstraňování jednoho spadlého stromu za druhým se od nedělního večera nezastavili - a pro poruchové čety železničářů i energetiků to platí jakbysmet. V těch nejpesimističtějších scénářích se naplnily předpovědi meteorologů varujících před přechodem studené fronty s vichřicí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT