Život se pomalu začíná vracet do původních kolejí i v domově pro seniory v kladenské ulici Fr. Kloze. „Jedinou vadou na kráse je, že vakcína BionTech, kterou bychom potřebovali doočkovat ve druhé dávce ještě asi dvacet klientů, zatím nedorazila,“ uvedl ředitel Domova seniorů Kladno Miroslav Petrák, podle kterého už mají ostatní klienti i zaměstnanci očkování za sebou.

Za seniory už mohou přicházet i hosté, návštěvy jsou ale povoleny pouze po dohodě. „Klienti už mohou chodit ven na vycházku a kdo bude chtít, dostane se k rodinám i na velikonoční svátky,“ potvrdil Petrák.

Ve slunečném počasí posledních dní pobývali venku i senioři z kladenského Domova Švermov. Podle ředitele Tomáše Abrháma byl čtvrtek návštěvním dnem a další hosté dorazí o víkendu. „Počítám, že v příštím týdnu vše rozjedeme ještě o něco více. Co se týká zábavy, aktivizační pracovníci docházejí za klienty do bytů v jednotlivých budovách. Ve společenské místnosti se zatím nescházíme, dokud nebudou proočkovaní úplně všichni. Poslední očkování vakcínou AstraZeneca čekají uzdravené klienty v polovině května,“ připomněl Abrhám.

Domovem Švermov se ještě i po první vlně očkování prohnala covidová nákaza, valná většina klientů ale nemoc přestála bez úhony, v nemocnici skončilo jen pár seniorů. A ti už jsou nyní zpět.

K běžnému životu se postupně začínají vracet i v Penzionu Na Sadech ve Slaném, kde covid udeřil velkou silou poprvé loni na jaře. Kvůli neukázněnosti klientů a jejich příbuzných musel být tehdy celý bytový komplex obehnán kovovými zátarasy.

„Jelikož nejsme pobytová služba, vše ohledně vycházení a návštěv je u nás v rovině doporučení. Návštěvy už probíhají. Tím, že jsme prošli loni izolací, klienti si z toho vzali ponaučení a chovají se velmi zodpovědně. Rozmýšlejí, kolik hostů si do bytu přivedou, někteří se s nimi setkávají pouze v hale. Příbuzní se navíc nechávají dobrovolně testovat, aby měli jistotu, že do penzionu nezavlečou nákazu,“ potvrdila Marcela Rezlerová, vedoucí Pečovatelské služby ve Slaném.

Na Sadech už za sebou mají osmdesátníci očkování druhou dávkou, sedmdesátníci první. „Následně se dočkají i mladší obyvatelé. I ti, kteří původně váhali a očkovat se nechtěli dát, si to nakonec rozmysleli a dodatečně se registrují. Je výhodou, že máme velkokapacitní očkovací centrum Grand jen pár set metrů od penzionu,“ dodala Rezlerová.