Co je koronavirus.Zdroj: Deník Zájezdy do Alp prodává například kladenská cestovní kancelář LC Kontakt. Jak sdělila pracovnice cestovky, masivní odliv klientů nepociťují. „Tam, kam jezdíme my, se nákaza nepotvrdila. Zájezdů máme prodaných podobně jako v jiných letech. Lidé se spíše dotazují a získávají informace, než aby se odhlašovali. Co se týká Číny, tam se nyní vůbec nelétá. I tu ale jindy prodáváme,“ potvrdila žena.

Podobnou zkušenost má i další prodejce zájezdů v Kladně, cestovní agentura Edity Volkové. „Když klienti volají, dotazují se zejména, jaká jsou rizika v dané oblasti. Na výběr mají dost destinací, kde se virus zatím neobjevil. Češi jezdí rádi například do Egypta a tam se dosud potvrdil jediný případ nemoci. Je to pochopitelně na zvážení každého jedince, jak situaci vyhodnotí,“ dodala Volková.

Online reportáž

Jeden nebo dva případy koronaviru leckoho neodradí v porovnání s tím, kolik lidí ročně zemře ve světě na chřipku. Například místostarostka Kačice Daniela Veselská věří ve zdravý úsudek a dovolenou nezrušila. „Jedeme na lyže do rakouských Alp. Vím, že se tam už pár případů onemocnění koronavirem vyskytlo, ale člověk si to nesmí příliš připouštět,“ řekla žena.

Alpy v italské Aprice má zaplacené i Jitka z Kladna, kam jedou za týden s manželem a dcerou. Dovolenou by sice rádi zrušili, ale cestovka jim vložené peníze odmítla vrátit. „Zájezd jsme koupili u cestovní kanceláře FEDE, když jsme za nimi přišli s tím, že chceme dovolenou zrušit kvůli výskytu koronaviru v Itálii, pracovnice cestovky nám dala jasně najevo, že nám vrátí maximálně deset procent z vložených třiceti tisíc korun a za skipasy, s vysvětlením, že rekreační místo je od ohniska nákazy vzdáleno zhruba 200 kilometrů. Než abychom vyhodili peníze, jdeme do rizika. Snad neskončíme po návratu v karanténě,“ dodala Jitka.

Podobně jako FEDE postupuje i majitel cestovní kanceláře Slantour, Ladislav Peška. „Několik klientů uplynulý týden přišlo, že by chtělo zájezd zrušit. Ovšem postupujeme standardně, dle uzavřených smluv. V našich destinacích se zatím žádné příznaky a případy koronaviru neobjevily, tudíž nelze jednoduše zrušit například zakoupené letenky či zaplacené hotely,“ argumentuje majitel cestovky.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník