Problémem se dvakrát, v červnu a září, zabývali slánští zastupitelé. Nikdy nevyslovili souhlas s chystaným projektem. Zdá se ale, že to bylo zbytečné.

Důležitou dokumentaci, nutnou pro zahájení výstavby, totiž stvrdil svým podpisem už v dubnu slánský starosta Ivo Rubík (ODS). Podle jeho slov mu to zákon o obcích umožňuje.

Z tohoto důvodu sepsali nyní odpůrci bioplynky nesouhlasný dopis, který odeslali v závěru října na kladenské státní zastupitelství, aby se prověřilo, zda starosta nepochybil a nejednal protiprávně. Podle informací Kladenského deníku podalo trestní oznámení nezávisle na sobě i několik dalších subjektů.

Minulý týden byla policisty jako první vyzvána k podání vysvětlení vedoucí slánského stavebního odboru Lenka Horáčková. Starostu zatím nikdo k výslechu nepředvolal.

„Nevím o tom, že by na mě bylo podáno trestní oznámení. Zatím jsem nebyl nikým vyzván k výslechu. Tajemník mě pouze informoval o tom, že existuje jakési trestní oznámení na neznámého pachatele," objasnil starosta Rubík.

Případ bioplynky by prošel bez povšimnutí, kdyby se lidé na Těhuli nezačali v květnu několik hodin před zahájením úkonů kolem stavby záležitostí zabývat. Jako prvního tehdy oslovili zastupitele Stanislava Berkovce (bez PP za TOP 09 a SNK Volba pro Slaný).

Jeden z aktivních odpůrců stavby, Pavel Zlámal, přináší od počátku řadu argumentů a čísel, že bioplynka může být problém. Tomu starosta oponuje: „Obyvatele lokality a zastupitele to zbytečně vyděsilo.

Později se ukázalo, že pan Zlámal nemá pravdu. Lidé už ale mají strach. Odpůrci bioplynové stanice, dle mého, neznají zákony a pletou si pojmy s dojmy," tvrdí starosta.

Ne všichni podléhají strachu a panice. Lidé, kteří se zúčastnili nedávné exkurze v podobném zařízení na Slovensku prý dokonce vcelku změnili názor.

Odpůrci ovšem dále trvají na svém, že věc není v pořádku a zařízení za domy nechtějí. Pavel Zlámal se sousedy, kteří dnes vystupují jako skupina, jsou nadále přesvědčeni o své pravdě.

Nechtějí se spokojit s s tvrzením, že starosta měl právo bez souhlasu zastupitelů tak významnou stavbu posvětit, když obdobná byla před pár lety v téže lokalitě zamítnuta.

„O tom, kdo má pravdu, ať rozhodnou právníci. Není pravda, že neznáme zákon. Záleží ale na tom, jak si ho kdo vyloží, " dodal Pavel Zlámal. Vzhledem k tomu, že investoři současní vlastníci společnosti Ovus, jsou závislí na dotaci pro výstavbu bioplynky, čas je pro ně rozhodující.

Pokud se jim záměr nepodaří nastartovat do konce roku, hrozí, že na potřebné peníze už nikdy nedosáhnou.