Položení květin na palubovku tělocvičny i u sochy Lidické matky se zúčastnila řada představitelů Středočeského kraje, města Kladna a nejrůznějších organizací a spolků, například Československé obce legionářské Kladno, Památníků Lidice, Spoleu pro zachování odkazu českého odboje a dalších.

Pietní akt u kladenského gymnázia. | Video: Jitka Krňanská

Doprovodný program si připravili také studenti Gymnázia Kladno. Letos s písněmi a básní vystoupily studentky primy. Ty recitovaly text básně Zdeňka Borovce.

"Chtěli jsme, aby vypadaly jako duše lidických žen, které nám předávají vzkaz. Proto byla děvčata oblečena celá v bílém a sypaly plátky růží," vysvětlila Marcela Šmejkalová z kladenského gymnázia.

Na chodbě byly vystavené portréty a vysvědčení absolventů a studentů z Lidic, kteří byli v červnu 1942 popraveni. "Je to pět mladých mužů," dodala Šmejkalová.

Pietní akt byl u gymnázia zakončen společným zpěvem české hymny. Následně se část účastníků odebrala do Hornického skanzenu Mayrau, kde se konal další pietní akt u pomníku zavražděných lidických horníků.

Pietní akt v Hornickém skanzenu Mayrau. | Video: Jitka Krňanská