Památníku v Lidicích se loni totiž zvýšila návštěvnost na 50 tisíc lidí, což je o 20 procent více než v předchozím roce. „Na zvýšeném zájmu návštěvníků se podílelo zejména loňské výročí 70 let od vyhlazení obce nacisty," připomněl ředitel památníku Milouš Červencl. Návštěvnost podle něj loni vzrostla i na dalších místech, které spravuje lidický památník.

Vloni zažil památník při jubilejním výročí vyhlazení obce několik důležitých milníků, obec například poprvé navštívil německý prezident. Tragické výročí se tak v uplynulém období dostalo do většího povědomí lidí i prostřednictvím filmu Lidice.

Dění poznamenaly také spory kolem projektu Rozeznění, který má připomínat atmosféru obce těsně před jejím vyhlazením nacisty.

Předloni lidický památník a muzeum navštívilo přes 43 tisíc lidí. Podle Červencla v loňském jubilejním roce vzrostl především počet tuzemských návštěvníků památníku. „Zahraniční návštěvníci obvykle tvoří polovinu z celkového počtu," dodal Červencl.

Největší loňskou investicí byla rekonstrukce obvodových zdí památníku za devět milionů korun.

Podle ředitele se letos začne s přípravou oprav glorietu, tedy největší brány do památníku, která se údajně začíná sesouvat. Práce budou finančně náročné. „Udělají se geologické a statické průzkumy, a podle toho se rozhodneme, jak dál," dodal Červencl.

Letošní rok bude o něco klidnější. Za jednu z nejzajímavějších akcí považuje ředitel například slavnostní koncert, jenž se uskuteční v předvečer tradiční pietní vzpomínky.

Nacisté Lidice vypálili 10. června 1942. Důvodem bylo domnělé spojení jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.