Psal se rok 1945, kdy v tehdejším Československu vznikl na ministerstvu ochrany práce a sociálních věcí repatriační odbor. Josefíně Napravilové bylo třicet jedna let. V úterýoslavila již pětadevadesáté narozeniny a v Lidicích slavnostně převzala několik ocenění včetně čestného občanství.

Vše si zasloužila za hledání československých dětí, které nacisté deportovali do různých škol po Evropě. Nakonec jich zpět do vlasti přivedla na čtyřicet. Jedním z nich byl i Václav Hanf z Lidic, kterého objevila v Rakousku. Tehdy to byl jedenáctiletý chlapec.

,,Vše začalo nálety na Prahu, při kterých jsem se osvědčila jako zdravotní sestra. Pak jsem se starala o lidi, již se vraceli zpět z koncentračních táborů. Tehdy se mě nejvíc dotklo, když se ptali po dětech a já si uvědomila, jak se vlastně dostanou domů? Sama jsem děti neměla, a tak jsem se rozhodla, že je začnu hledat,“ popsala paní Napravilová své začátky práce na repatriačním odboru.

Josefína Napravilová je teprve šestou osobou, jež získala od roku 1990 čestné občanství obce Lidice. ,,Volba padla na posledním zasedání zastupitelstva a udělení občanství bylo na základě doporučení Památníku Lidice,“ vysvětlil místostarosta obce Tomáš Skála.

Další ocenění převzala z rukou ředitele lidického památníku Milouše Červencla. ,,Jedná se o pamětní odznaky, které se udělují zpravidla při významných příležitostech, což většinou bývá při červnové pietní vzpomínce,“ uvedl Červencl. Dodal také, že ocenění získávají osobnosti, jež se významným způsobem zasloužily o spolupráci s památníkem i veřejností.

,,Výjimečně se udělují i mimo červnový termín. V poslední době to bylo dvakrát. Nositelem prvního pamětního odznaku je předseda Senátu Přemysl Sobotka,“ upřesnil ředitel lidického památníku. Za Občanské sdružení Lidice jí předal Pamětní list Antonín Nešpor.

Celé slavnostní události se zúčastnil i zmiňovaný Václav Hanf, jenž se zpět do republiky společně s Josefínou Napravilovou vrátil na Vánoce 1945. ,,Přivezla mě zpátky do Lidic, kde již čekaly mé dvě sestry, které se vrátily dřív, jelikož byly v rodinách. Poté jsme se prvně setkali po padesáti letech. Paní Napravilovou se v Bechyni snažím pravidelně navštěvovat,“ uvedl nalezený muž, jehož život také nebyl jednoduchý.

Ještě v Německu musel působit v hitlerovské mládeži. Za komunistického režimu musel sloužit u černých baronů. V současné době se pan Hanf se svojí manželkou starají o penzion v Jizerských horách.